W innych językach: Deutsch English Français 日本語 Nederlands Português, Brasil Русский Українська 简体中文

Akumulator

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search
Accumulator.png
Akumulator

Accumulator entity anim.gif

Receptura

Time.png
10
+
Battery.png
5
+
Iron plate.png
2
Accumulator.png
1

Łącznie surowce

Time.png
10
+
Battery.png
5
+
Iron plate.png
2

Kolor na mapie

Zdrowie

150

Wielkość stosu

50

Rozmiar po postawieniu

2×2

Pojemność energetyczna

5.0 MJ (elektryczny)

Wejście zasilania

300 kW

Wytworzona moc

300 kW

Czas wydobycia

0.1

Rodzaj prototypu

accumulator

Nazwa wewnętrzna

accumulator

Wymagane technologie

Electric energy accumulators (research).png

Produkowane w

Assembling machine 1.png
Assembling machine 2.png
Assembling machine 3.png
Player.png

Wykorzystywane w

Satellite.png

Akumulator magazynuje pewną ilość energii elektrycznej gdy jej produkcja przekracza bieżące zapotrzebowanie oraz oddaje zmagazynowaną energię gdy występuje deficyt. Akumulator ma pojemność 5MJ, zaś jego moc ładowania i rozładowania wynosi 300 kW. Podłączenie akumulatora do sieci sterowniczej generuje sygnał o wartości od 0 do 100, zależnie od stopnia naładowania.

Główne cechy

 • Naładowanie akumulatora do pełnej pojemności 5 MJ przy maksymalnej mocy ładowania 300 kW zajmuje ok. 17 sekund. Aby dowiedzieć się więcej o zależnościach czasowych w grze zobacz Czas.
 • Aby utrzymać zasilanie urządzeń na poziomie 1 MW przez całą noc, potrzeba 20 akumulatorów naładowanych do pełna (100 MJ). Rozładowanie akumulatorów jest rozłożone w czasie i nie zachodzi od razu z nastaniem zmierzchu (zobacz ten post (ENG)).
 • Jeśli pobór mocy z akumulatora przez odizolowane od siebie sieci przekracza jego moc znamionową, energia nie zostanie rozdzielona pomiędzy te sieci po równo (jedna może dostać 100% mocy, a inna 0%).
 • Akumulatory można wykorzystać do zasilenia odizolowanego fragmentu sieci energetycznej.
 • Akumulator wytwarza efekty świetlne w trakcie ładowania i rozładowania.
 • W przypadku przerw w dostawach prądu z głównego źródła zasilania, akumulatory mogą posłużyć jako zasilanie awaryjne.
 • Jeśli fabryka uzależniona jest od energii słonecznej, akumulatory mogą posłużyć do zasilania urządzeń w nocy.
 • Niektóre urządzenia mogą okresowo wymagać dodatkowych mocy przekraczających bieżącą produkcję. Akumulatory mogą stanowić bufor na wypadek zwiększonego poboru prądu i zapewnić zasilanie pozostałym urządzeniom.

Inne funkcje

Odizolowanie sieci energetycznych

Akumulatory można wykorzystać do wydzielenia odizolowanych sieci energetycznych specjalnego przeznaczenia. Ponieważ akumulator pobiera energię tylko w przypadku jej nadprodukcji, ale równocześnie może zachodzić jego rozładowanie, może on posłużyć do zasilenia osobnej sieci energetycznej. Rozważ przykład:

Przykład baterii akumulatorów współdzielonych przez dwie odrębne sieci. (Kliknij aby powiększyć)

Dwie sieci energetyczne A i B połączone są ze sobą nie bezpośrednio, lecz za pośrednictwem akumulatorów współdzielonych pomiędzy obie sieci. Aby uzyskać takie połączenie należy doprowadzić linie energetyczne obu sieci do akumulatorów i upewnić się, że linie nie łączą się ze sobą (ewentualne połączenie można przerwać przeciągając drut miedziany pomiędzy sąsiadującymi słupami).

W powyższym przykładzie:

 • Ładowanie akumulatorów będzie następowało w przypadku gdy jedna z sieci A lub B wykazuje nadprodukcję elektryczności.
 • Rozładowanie akumulatorów nastąpi, gdy w jednej z sieci wystąpi niedobór mocy.
 • Ponieważ moc ładowania i rozładowania akumulatora jest ograniczona do 300 kW, maksymalny przesył mocy pomiędzy sieciami stanowi wielokrotność tej liczby, zależnie od liczby akumulatorów (1,5 MW w powyższym przykładzie).
 • Izolacja jest dwukierunkowa: obie sieci mogą ładować i rozładowywać akumulatory.

Ograniczenie zużycia energii w wyjątkowych sytuacjach

Jednym z możliwych zastosowań powyższej techniki jest ograniczenie poboru prądu w sytuacjach wyjątkowych, przez oddzielenie mniej istotnych w danej chwili urządzeń (np. odłączenie radarów, laboratoriów, pieców elektrycznych itd. i jednoczesne zachowanie dział laserowych, produkcji amunicji).

W tym celu, należy umieścić główne źródło zasilania i najważniejsze urządzenia w jednej sieci, a pozostałe w sieci odizolowanej jak powyżej. W takim układzie zasilanie w sieci odizolowanej pojawi się tylko w przypadku nadprodukcji energii w sieci głównej i będzie ograniczone sumaryczną mocą akumulatorów krańcowych. W ten sposób urządzenia w sieci odizolowanej pozostaną bez zasilania jeśli wystąpi niedobór mocy w sieci głównej lub będą pracowały wolniej jeśli nastąpi wzrost poboru mocy (np. jeśli w sieci odizolowanej o niskim priorytecie są dwie fabryki, przy czym zwykle pracuje tylko jedna z nich, włączenie obu na raz spowoduje ich spowolnienie).

Technika ta jest szczególnie użyteczna jeśli dostępne są technologie akumulatorów i ogniw słonecznych, ale brak jest dostatecznej ilości zasobów by wybudować odpowiednią ich ilość.

Jeśli nie jest konieczne ograniczenie zużycia energii w podsieci, do jej odłączenia można użyć przełączników zasilania.

Zobacz również