W innych językach: Deutsch English Français 日本語 Русский Українська 简体中文

Module

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search

Moduły to przedmioty, które zwiększają możliwości budynków. Są drogie w wykonaniu, wymagają zbadania technologii, a prędkość ich produkcji jest powolna. Ostatecznie jednak poprawiają wydajność fabryki.

W skrócie, są trzy rodzaje modułów:

 • Żeby przyspieszyć produkcję elementów - używamy modułu prędkości
 • Żeby zwiększyć liczbę przedmiotów produkowanych w cyklu - używamy modułu produktywności
 • Żeby zmniejszyć zużycie energii - używamy modułu wydajności

Rodzaje modułów

Są trzy rodzaje modułów, każdy z nich ma 3 poziomy efektywności. Wyższe poziomy mają mocniejsze efekty, są też droższe w produkcji

Moduł prędkości

Moduły prędkości zwiększają szybkość wytwarzania przedmiotów, zwiększają też zużycie energii przez budynek produkcyjny (np.: Automat montażowy)

Moduł Zwiększenie prędkości Zużycie energii
Speed module.png
+20% +50%
Speed module 2.png
+30% +60%
Speed module 3.png
+50% +70%

Wady i zalety:

 • Zwiększa prędkość produkcji.
 • Używany razem z modułem produktywności może zwiększyć efektywność maszyny w kontekście większej liczby przedmiotów na kW potrzebnej energii.
 • Zwiększa zużycie energii.
  • W konsekwencji zwiększa się zanieczyszczenie generowane przez maszynę.

Moduł produktywności

Moduł produktywności, po włożeniu do budynku produkcyjnego, dodaje fioletowy "pasek produktywności". Przy każdym ukończeniu produktu pasek wypełnia się o wartość odpowiadającą dodanym modułom. Gdy pasek produktywności osiągnie 100% - maszyna tworzy dodatkowy przedmiot bez zużycia zasobów.

Moduły produktywności można użyć tylko w maszynach, które mają produkować półprodukty (z wyjątkiem produktów związanych z Uranem), tj. przedmioty, które służą do produkcji innych przedmiotów. Modułów produktywności nie można użyć w Radionadajnikach.

Moduł Bonus
produktywności
Zużycie
Energii
Prędkość Produkcja
zanieczyszczenia
Productivity module.png
+4% +40% -15% +5%
Productivity module 2.png
+6% +60% -15% +7.5%
Productivity module 3.png
+10% +80% -15% +10%

Wady i zalety:

 • Tworzy dodatkowy produkt, bez zużycia surowców.
 • Zwiększa użycie energii przez maszynę.
 • Zwiększa zanieczyszczenie spowodowane przez maszynę.
 • Spowalnia maszynę.

Moduły wydajności

Moduły wydajności zmniejszają zużycie energii elektrycznej przez maszynę. Zużycie energii elektrycznej można zmniejszyć maksymalnie do 20% pierwotnej wartości zużycia energii.

Moduł Zużycie Energii
Efficiency module.png
-30%
Efficiency module 2.png
-40%
Efficiency module 3.png
-50%

Wady i zalety:

 • Zmniejsza zużycie energii w cyklu produkcyjnym.
  • Efektem tego jest również zmniejszenie zanieczyszczenia generowanego przez maszynę
 • Maksymalnie można zmniejszyć zużycie energii do 20%
 • W przypadku użycia modułów wydajności razem z modułami produkcyjnymi może się zdarzyć, że zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest mniejsze, niż wychodziłoby to z powyższej tabelki.

Przydatne porady

Co do zasady modyfikatory modułów się nie łączą (z wyjątkiem ograniczenia zużycia energii do 20%), oznacza to, że jeśli automat montażowy wykonuje 2 przedmioty na sekundę, to po dodaniu jednego modułu produktywności 3 będzie wykonywał 3 przedmioty na sekundę (+50% prędkości, dodało 1 przedmiot na sekundę). Po dodaniu kolejnego modułu prędkości 3 automat będzie wykonywał 4 przedmioty na sekundę (kolejny 1 przedmiot na sekundę). Identycznie jest w przypadku modułów wydajności: jeżeli automat montażowy zużywa 180kW energii, to dodanie jednego modułu wydajności 1 zmniejszy zużycie energii o 54kW (30%), a drugi o kolejne 54kW. Oznacza to, że mając dwa automaty produkcyjne, dwa moduły produktywności i dwa moduły wydajności, w przypadkach:

 • do jednego automatu włożymy dwa moduły produktywności, a do drugiego dwa moduły wydajności
 • do każdego automatu włożymy po jednym module produktywności i wydajności

Łącznie otrzymamy ten sam wynik tj.: liczba produktów na sekundę i średnie zużycie energii będzie identyczne.

Nie mniej jednak istnieje synergia między modułami produktywności, a modułami prędkości. Moduł produktywności zmniejsza prędkość produkcji (mniejsza liczba produktów wyprodukowanych w trakcie sekundy) oraz zwiększa zużycie energii. Moduł prędkości zwiększa prędkość produkcji (większa liczba przedmiotów wyprodukowanych w ciągu sekundy), w konsekwencji następuje zmniejszenie zużycia energii na przedmiot. Z połączenia tych modułów może okazać się, że zmniejszy się zużycie energii w odniesieniu do wyprodukowanego przedmiotu. Zajrzyj do tego wątku oraz do tego wątku.

Zapełnianie urządzeń modułami prędkości jest przydatne, gdy zasoby są nieskończone, ale miejsc ich powstawania jest mało. Najlepszym przykładem jest ropa naftowa. Innym pomysłem na użycie modułów prędkości jest w automacie montażowym, który wykonuje przedmiot o długim czasie produkcji. Użycie modułów prędkości pozwala na bardziej kompaktową produkcję, gdyż automat montażowy jest w stanie zasilić produktami więcej (niż normalnie) automatów w dalszym etapie produkcji. Jeżeli modułów prędkości używamy razem z modułami produktywności - zwiększamy liczbę wyprodukowanych przedmiotów na sekundę, a także zmniejszamy zużycie energii elektrycznej oraz zanieczyszczeń przez maszynę (oczywiście w przeliczeniu na wyprodukowany przedmiot).

Zapełnianie urządzeń modułami produktywności jest polecane, gdy zasoby są skończone. Na przykład przy produkcji bardziej zaawansowanych. Produkcja wtedy będzie wolniejsza oraz bardziej kosztowna, ale ostatecznie liczba produktów w danym czasie będzie większa. Produktywność jest przydatna np. w produkcji układu elektronicznego, bardzo szybko dodatkowo wyprodukowane przedmioty pokryją koszt wyprodukowania modułu. Moduły produktywności są również przydatne we wszelkiego rodzaju wydobyciach surowców oraz ich pierwszego przetwarzania.

Zapełnianie urządzeń modułami wydajności jest polecane do elektrycznych pieców, gdyż one pobierają bardzo dużo energii. Miej na uwadze, że produkowanie modułów wydajności (szczególnie poziomu 2 i 3) jest niewspółmiernie droższe niż spodziewane zyski z tytułu mniejszego użycia energii. Lepiej jest wykorzystać te zasoby do produkcji panelu słonecznego. Moduły wydajności wpływają też na zanieczyszczenie - redukując zużycie energii przez maszynę o 40% zmniejszamy również zanieczyszczenie o 40%. Trzeba pamiętać, że działa to w dwie strony. Moduły wydajności słabo działają z Radionadajnikiem.


Przykłady użycia

Elektryczny piec pobiera 180kW energii. Jeden moduł wydajności zmniejsza tę wartość o 54kW (- 30%) - prawie tyle samo energii produkuje solar panel.

Elektryczna wiertnica górnicza w trakcie produkcji standardowo wytwarza 9 jednostek zanieczyszczenia. Przy zastosowaniu 3 modułów wydajności 1 - 1.8, a przy zastosowaniu 3 modułów produktywności - 76.5 jednostek zanieczyszczenia. Nie mniej jednak, jeżeli używasz 2 modułów produktywności, a martwisz się o zanieczyszczenia - lepiej jest dodać moduł prędkości niż moduł wydajności. Dzieje się tak, dlatego że liczba dodatkowo wyprodukowanych przedmiotów przeważa nad zyskiem zmniejszonego zanieczyszczenia.

Zobacz również