W innych językach: Deutsch English Español Français 日本語 한국어 Nederlands Русский Українська 简体中文

Przystanek kolejowy

From Official Factorio Wiki
Revision as of 18:05, 3 July 2024 by Sonabeta (talk | contribs) (Page created)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
Train stop.png
Przystanek kolejowy

Train stop entity.png

Receptura

Time.png
0.5
+
Electronic circuit.png
5
+
Iron plate.png
6
+
Iron stick.png
6
+
Steel plate.png
3
Train stop.png
1

Łącznie surowce

Time.png
8.25
+
Copper plate.png
7.5
+
Iron plate.png
14
+
Steel plate.png
3

Receptura

Time.png
0.5
+
Electronic circuit.png
5
+
Iron plate.png
6
+
Iron stick.png
6
+
Steel plate.png
3
Train stop.png
1

Łącznie surowce

Time.png
14.5
+
Copper plate.png
20
+
Iron plate.png
19
+
Steel plate.png
3

Map icon

Train stop map icon.png

Zdrowie

250

Wielkość stosu

10

Rozmiar po postawieniu

2×2

Czas wydobycia

0.2

Rodzaj prototypu

train-stop

Nazwa wewnętrzna

train-stop

Wymagane technologie

Automated rail transportation (research).png

Produkowane w

Assembling machine 1.png
Assembling machine 2.png
Assembling machine 3.png
Player.png

Przystanki kolejowe są używane do automatyzacji transportu przedmiotów pociągami przez definiowanie nazywalnych miejsc, do których te mogą się kierować. Podobnie jak w lokomotywie, kolor przystanków można zmienić. Przystanek można nazwać, a sformatowany tekst umożliwia lepsze dostosowanie nazwy, na przykład poprzez dodanie ikon przedmiotów.

Mechanika

Przystanki kolejowe są używane do oznaczenia miejsca, w którym pociąg może się zatrzymać. Każdy umieszczony przystanek pojawi się jako wybieralna stacja docelowa w obszarze planowania rozkładu jazdy pociągu. Można wykorzystać je do tworzenia stacji załadunku i rozładunku pociągów.

Gdy istnieje wiele przystanków kolejowych o tej samej nazwie, pociągi zawsze będą podróżować do najbliższego przystanku. "Najbliższy" w tym przypadku nie oznacza wyłącznie odległości mierzonej po torach, do obliczeń używany jest algorytm znajdowania trasy. Na odległość tę, oprócz odległości mierzonej po torach, wpływają również pociągi znajdujące się na trasie, więc puste przystanki kolejowe mają wyższy priorytet od zajętych, jeżeli pusty przystanek nie jest zbyt daleko.

Otwarcie GUI przystanku wyświetli informacje o każdym pociągu podłączonym do tego przystanku, w tym jego nazwę, bieżącą aktywność i lokalizację na mapie. Dodatkowo możliwe jest ustawienie limitu pociągów dla konkretnego przystanku w jego GUI lub za pomocą sieci sterowniczej. Tylko określona liczba pociągów może zarezerwować przystanek jako swój cel podczas planowania trasy. Jeżeli limit pociągów zostanie obniżony poniżej liczby pociągów, które obecnie mają zarezerwowany przystanek jako docelowy, pociągi te będą nadal zmierzać do przystanku.[1].

Pociągi będą starały się unikać tras przebiegających przez przystanki, które nie są wyznaczone jako następny cel podróży. Jest to reprezentowane przez karę do odległości w algorytmie wyszukiwania trasy, co zwykle zmusza pociąg do wybrania "krótszej" trasy.

Sieć sterownicza

Przystanki kolejowe mogą być włączane lub wyłączane za pomocą sieci sterowniczej. Gdy przystanek jest wyłączony, pociągi nie będą do niego jechać. Jeśli pociąg ma jechać do przystanku, który jest wyłączony, wybierze przystanek o tej samej nazwie, który jest włączony. Jeśli takie przystanki nie istnieją, pociąg pojedzie do następnego przystanku w swoim rozkładzie jazdy. Stanie się tak również, jeśli pociąg jest w drodze do przystanku, który zostanie nagle wyłączony.

Jeśli pociąg stoi już na przystanku, wyłączenie tego przystanku nie ma na niego wpływu; pociąg pozostanie na miejscu do momentu spełnienia warunków odjazdu.

Gdy pociąg próbuje pojechać na włączony przystanek, najpierw sprawdza, czy przystanek ma ustawiony "limit pociągów". Limit ten określa maksymalną liczbę pociągów, które mogą jechać do tej stacji. Jeśli liczba pociągów zmierzających do tego przystanku (w tym jednego czekającego na przystanku) jest większa lub równa bieżącemu limitowi pociągów na przystanku, pociąg nie pojedzie do tego przystanku. Sprawdzi inne włączone przystanki o tej nazwie. Jeśli wszystkie przystanki o tej nazwie są zajęte, pociąg nigdzie nie pojedzie, wyświetlając komunikat "miejsce docelowe zajęte". Gdy przystanek o żądanej nazwie zezwoli na przejazd większej liczbie pojazdów, pociąg rozpocznie podróż.

Należy pamiętać, że jeśli limit pociągów zmieni się, gdy pociąg jest w drodze do przystanku, będzie kontynuował podróż do tegoż przystanku. W przeciwieństwie do wyłączenia przystanku, które zmusza pociągi do jazdy w inne miejsce.

Gdy pociąg jest w trasie, może ponownie wyznaczyć trasę do innego przystanku o tej samej nazwie, o ile nowy przystanek nie osiągnął limitu pociągów. Gdy tak się stanie, pociąg przestaje być wliczany do limitu pociągów na pierwotnym przystanku.

Przystanki mogą być wykorzystywane do przekazywania sygnałów sterowniczych do pociągów, odczytywania zawartości pociągów lub jednoznacznej identyfikacji pociągów za pomocą numeru ID. Ponadto sieć sterownicza może odczytywać liczbę pociągów zmierzających do przystanku kolejowego.

Podczas odczytywania zawartości zatrzymanego pociągu, ilości przewożonych płynów są zaokrąglane w dół do najbliższej liczby całkowitej, za wyjątkiem sytuacji, w których ilość płynu jest < 1, wówczas jest ona zaokrąglana do 1.

Sygnalizacja

Na górze przystanku kolejowego znajdują się lampki kontrolne. Pokazują one następujące stany:

Train stop bothsolid.png   Światło stałe - przystanek jest niezajęty/dostępny.

Train stop alternate.gif   Miganie naprzemienne - pociąg zbliża się lub przejeżdża przez przystanek kolejowy.

Train stop bothblink.gif   Jednoczesne miganie - pociąg jest zatrzymany/zajmuje przystanek kolejowy.

Train stop none.png   Brak świateł - przystanek jest nieprawidłowy.

Train stop red.gif   Miganie na czerwono - przystanek jest wyłączony przez sieć sterowniczą.

Galeria

Zobacz również