W innych językach: Čeština Deutsch English Français 日本語 Русский Українська 简体中文

Programowalny głośnik

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search
Programmable speaker.png
Programowalny głośnik

Programmable speaker entity.png

Receptura

Time.png
2
+
Copper cable.png
5
+
Electronic circuit.png
4
+
Iron plate.png
3
+
Iron stick.png
4
Programmable speaker.png
1

Łącznie surowce

Time.png
9.25
+
Copper plate.png
8.5
+
Iron plate.png
9

Receptura

Time.png
2
+
Copper cable.png
5
+
Electronic circuit.png
4
+
Iron plate.png
3
+
Iron stick.png
4
Programmable speaker.png
1

Łącznie surowce

Time.png
14.25
+
Copper plate.png
18.5
+
Iron plate.png
13

Kolor na mapie

Zdrowie

150

Wielkość stosu

50

Zużycie energii

2 kw (elektryczny)

Czas wydobycia

0.1

Rodzaj prototypu

programmable-speaker

Nazwa wewnętrzna

programmable-speaker

Wymagane technologie

Circuit network (research).png

Produkowane w

Assembling machine 1.png
Assembling machine 2.png
Assembling machine 3.png
Player.png

Programowalny głośnik to część sieci sterowniczej. Jest w stanie generować ostrzeżenia / alarmy w postaci dźwięku i ikon w GUI pobliskich graczy. Można go podłączyć do sieci sterowniczej, by np. rozgłaszać alarm, gdy sygnał spadnie poniżej określonej wartości.

Interfejs i konfiguracja

Programmable speaker ui.png

Dźwięk można odtwarzać globalnie (słyszalny przez wszystkich graczy niezależnie od lokalizacji), lub lokalnie (słyszalny tylko przez graczy znajdujących się niedaleko głośnika). Oznaką uprzejmości jest włączanie globalnego dźwięku w grze wieloosobowej wyłącznie w ważnych przypadkach, gdy wszyscy gracze powinni zostać powiadomieni o konkretnym przypadku. Ze względu na ograniczenia gry, na raz słyszalnych jest maksymalnie 50 dźwięków.

Głośność urządzenia można kontrolować w GUI. Ustawienie głośności definiuje też zasięg słyszalności głośnika - jeżeli nie jest włączone odtwarzanie globalne. Zasięg przy pełnej głośności wynosi 64 kratki.

Speaker map alert.gif
Oprócz odtwarzania dźwięku, można ustawić również wysyłanie powiadomień w GUI gracza, mógł zobaczyć, co spowodowało alarm. Można określić zarówno tekst, jak i ikonę, jak widać na powyższym obrazku znacznika. Aby wyświetlić alarm w GUI gracza, należy zaznaczyć opcję "Pokaż alarm". Wyświetlone zostaną dodatkowe opcje, które pozwolą ustawić ikonę i tekst powiadomienia.

Pole "Zezwalaj na polifonię" określa, czy więcej niż jeden dźwięk może być odtwarzany jednocześnie. Zasadniczo, po podłączeniu stałego sygnału do programowalnego głośnika, z włączoną polifonią, dźwięki będą powtarzać się niezwykle szybko (~10 razy/s). Bez polifonii powtarzanie jest ograniczone do ~1/pół sekundy. Wyłączenie polifonii jest przydatne, aby uniknąć spamowania powiadomieniami i powodowania uszkodzeń słuchu. Jednak w przypadku tworzenia muzyki polifonia może być przydatna.

Pole "Wartość sygnału jest wysokością tonu" umożliwia dynamiczną zmianę wysokości dźwięku tworzonego przez zmianę wartości sygnału z sieci sterowniczej. Jest to przydatne przy tworzeniu muzyki. Jeśli gracz chce po prostu, aby dźwięk był tworzony za każdym razem, gdy spełniony jest ustawiony warunek, powinien odznaczyć to pole.

Zobacz również