W innych językach: Čeština Deutsch English Français 日本語 Nederlands Русский Українська 简体中文

Magazynowanie

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search

Magazynowanie jest ogólnym pojęciem przechowywania przedmiotów. Nie zawsze jest konieczne przechowywanie dużej ilości przedmiotów. Częściej przechowujemy mniejsze ilości produktów pośrednich (które są na bieżąco zużywane) niż tworzymy dedykowane jakiemuś przedmiotowi duże magazyny.

Gdzie i jak przechowywać

  • Stos: podstawowa jednostka przechowywania przedmiotów. Przedmioty grupują się w stosie o określonej maksymalnej liczbie przedmiotów. Stos umieszczany jest w gnieździe ekwipunku.
  • Skrzynie: najczęstsza forma przechowywania przedmiotów.
  • Zbiornik: jeden z dwóch sposobów przechowywania płynów.
  • Pojazdy: mogą przechowywać znaczne ilości przedmiotów
  • Taśmociągi: w trakcie transportu też zawierają w sobie przedmioty. Bardziej zaawansowani gracze biorą ten fakt pod uwagę.
  • Rura: też mają swoją objętość, ważne w trakcie transportu płynów.


Tymczasowe magazynowanie przedmiotów

Tymczasowe magazynowanie przedmiotów (zwane 'buforowanie') jest przydatne, gdy fabryka korzysta z zasobów sporadycznie. Tworząc taki bufor, zabezpieczamy sobie surowce do produkcji. Stosowane w przypadku przedmiotów, które długo się produkują.


Niektóre przykłady buforów obejmują:

Taśmociągi przechowują około 72 przedmiotów na 10 taśmociągów, gdy używane są obie strony taśmociągu.
Skrzynie mogą być używane do tworzenia większych buforów przedmiotów.
  • Bufor maszynowy
Automaty montażowe i inne maszyny produkcyjne mogą pomieścić bardzo małą ilość przedmiotów w gnieździe wyjściowym. Przestaną działać, dopóki te przedmioty nie zostaną opróżnione.


Magazynowanie płynów

Główny artykuł: Obsługa płynów

Płyny posiadają swoją infrastrukturę do przechowywania. Zbiorniki mogą przechowywać jednocześnie tylko jeden typ płynu, w przeciwieństwie do skrzyń, które mogą przechowywać jednocześnie różne przedmioty.

Specyficznym rodzajem przechowywania płynów jest przechowywanie w beczkach. Oprócz pary wodnej - można przechować każdy rodzaj płynu. Jedna beczka zawiera w sobie 250 jednostek płynu. Beczki (pełne lub puste) są przechowywane tak jak przedmioty.


Zobacz również