Іншими мовами: Čeština Deutsch English Español Français 日本語 Polski Русский 简体中文

Рідинна система

From Official Factorio Wiki
Revision as of 21:22, 19 April 2024 by Factorles (talk | contribs) (revision id + minor changes)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Рідини - це неповітряні предмети, такі як вода та нафтопродукти. Зазвичай вони можуть існувати лише всередині об’єктів для роботи з рідинами (наприклад, труби), а також у будівлях, де рідини використовуються як вхідні інгредієнти чи продукти (наприклад, нафтоперегінний завод).

Рідини

Вкладка "Рідини" на екрані статистики виробництва.

Наступні рідини доступні в грі:

Water.png
Вода
Crude oil.png
Сира нафта
Petroleum gas.png
Нафтовий газ
Light oil.png
Дизельне паливо
Heavy oil.png
Мазут
Lubricant.png
Мастило
Sulfuric acid.png
Сірчана кислота
Steam.png
Пара

Механіка

Рідини не можуть бути перенесені гравцем, переміщені за допомогою маніпуляторів, викинуті на землю чи збережені у сховищах, якщо рідини не зберігаються у діжках. Їх не можна розлити чи викинути в озеро, і їх обсяг враховується у вигляді десяткових дробів, а не цілих чисел.
Коли гравець демонтує об’єкт з рідинами, рідина в ньому намагатиметься розпливатися в сусідні об'єкти, а будь-яка надлишкова рідина, яка не поміщається, буде безповоротно знищена.

Зберігання

У грі рідина зберігається в об'єктах, які ведуть себе як контейнери (наприклад резервуари) визначеного розміру (об'єму). Резервуари автоматично з'єднуються один з одним, якщо їх входи/виходи є суміжніми (труби з'єднуються у всіх напрямках) і дозволяють рідині рухатися між ними.

Об'єм рідини, що міститься в рідинному контейнері, є значенням від 0 до максимального об’єму. Наприклад, труба може утримувати 100 одиниць рідини, тому значення в трубі може бути числом від 0 до 100.
Рівень рідини в даній сутності виражається відсотком максимального об'єму сутності, який зайнятий рідиною. Це можна спостерігати в трубах та резервуарах; вони мають вікна, через які рідину видно на певному рівні, або може бути видно, коли її мало.

Змішування рідин

Інтерфейс труби із змішаними рідинами. Натискання на іконку корзини поруч з рідиною видалить цю рідину з системи.

Гра буде запобігати гравцям випадковому змішуванню рідин при розміщенні більшості будівель, наприклад, труби, що містять різні рідини, не можуть бути розміщені безпосередньо одна поруч з іншою. Проте не кожен можливий випадок змішування рідин розглядається, тому гравець може все ще випадково змішувати рідини або навмисно обходити обмеження будівель. Систему рідин із змішаними рідинами можна очистити від небажаних рідин в інтерфейсі труби чи резервуара, який є частиною цієї системи рідин. Рідини, які вивантажуються з труб або резервуарів, видаляються назавжди.

У системі рідин, яка містить змішані рідини, іконки рідин у альтернативному режимі на трубах/резервуарах будуть відображати рідину, яка міститься в даній конкретній структурі. Таким чином, може здаватися, що система рідин містить лише одну рідину, коли дивитися на іконки у альтернативному режимі, тоді як насправді вона містить кілька рідин, які розташовані в інших з'єднаних структурах. Інтерфейс з'єднаної труби чи резервуара завжди покаже всі рідини, що містяться в системі рідин.
Це означає, що якщо гра не дозволяє з'єднувати дві труби, які, здається, містять одну і ту ж рідину з повідомленням "Не можна з'єднати системи з різними рідинами", одна з систем рідин містить кілька рідин. Це можна легко вирішити, відкривши інтерфейс труб, які гра відмовляється з'єднувати, що покаже додаткову рідину і дозволить її видалити з системи рідин.

Потік

Всі підключені резервуари та труби розглядаються як єдиний контейнер, оскільки рівень рідини повинен бути однаковим у всіх частинах, для вирівнювання тиску, від найбільшого до найменшого.

Саме тому рівень часто називається також тиском, хоча тиск насправді виникає від різниці рівнів між двома сутностями. Весь потік рідин між трубами спрямований на досягнення цього балансу (насоси фактично ігнорують це, а будівлі його порушують; докладніше про це нижче). Швидкість потоку між трубами залежить від тиску (різниці рівнів між суміжніми об'єктами), вона сповільнюється, коли труби вирівнюють свої рівні.

Повертаючись до того, як визначається рівень, це також означає, що всі підключені труби та резервуари намагаються вирівнятися до одного й того ж відсотка їхніх відповідних об'ємів. Наприклад, якщо залишилося витекти 12 550 одиниць рідини в резервуар потужністю 25 000 одиниць з однією трубою потужністю 100 одиниць, то буде 12 500 одиниць у резервуарі та 50 одиниць у трубі, обидва заповнені до одного й того ж відсотка (50%) своєї ємності, навіть якщо кількості рідин є нерівними.

Машини, які виробляють рідини, розміщують їх у вихідних слотах, пов'язаних із конкретно позначеними вихідними трубами десь на машині (натискання Alt або option показує позначки). Слот буде намагатися спорожнити себе в ємність, підключену до роз'єму машини, якщо він не заповнений або містить несумісну рідину.

Машини, які вживають рідини, також мають відповідно позначений вхідний роз'єм труби. Якщо до нього підключена сутність із потрібною рідиною, машина почне вести себе як труба, яку ніколи не можна заповнити, що означає, що рідина з підключених труб та резервуарів стікає в машину з фіксованою швидкістю.

Деякі машини мають трубні роз'єми як для вводу, так і для виводу (наприклад eлектрична кар’єрна установка, розташовані над урановою рудою). Вони спочатку відводять рідину для себе, а після заповнення починають вести себе як звичайна труба, що намагається вирівняти рівень з прилеглими сутностями. Якщо на машині є кілька роз'ємів для виводу/вводу однієї рідини, їхня активність розподіляється рівномірно, якщо лише деякі з них заблоковані або заповнені.

Температура

Наразі температура має значення лише для нагрівання води як середовища для генерації енергії. Хоча всі рідини в грі мають значення температури, за замовчуванням вона дорівнює 15°C.

Енергія, отримана з палива в котлах або з ядерної енергетики через теплообмінники, може бути використана для перетворення води на пару, що являтиметься прикладом рідинною формою роботи. Пара містить енергію у співвідношенні 0,2 кДж на на одиницю °C. Іншими словами: 0,2 кДж роботи необхідно, щоб нагріти одиницю пари на один °C (градус Цельсія). Оскільки максимальна температура пари/води становить 1000°C, а мінімальна - 15°C, максимально на одиницю пари можна затратити 197 кДж.

На практиці цей потенціал майже не використовується: котли виробляють лише пару температурою 165°C, а теплообмінники - лише гарячу пару температурою 500°C, ніколи не гарячішу і не холоднішу; якщо подається недостатньо енергії, нагрівачі взагалі не виробляють пару. Пара також не стає холоднішою з часом. Використання пари 165°C у паровому двигуні має такий самий ефект, як і використання її у паровій турбіні, хоча це непрактично, оскільки турбіни розраховані на споживання 500°C (перегрітої) пари, виробляючи пропорційно більшу потужність. Все це не потребує точних розрахунків.

Транспортування

Рідини можна транспортувати трубопроводами, бочками або залізницею. Як правило, доцільно використовувати трубопроводи для подачі рідини до машин на короткі відстані (або бочки, якщо є потреба у використанні конвеєрів), а залізничне транспортування - на довші відстані.

Трубопроводи

Вісім трубопроводів, кожен з яких транспортує різну рідину.

Труби - це найпростіший спосіб транспортування рідини з точки А в точку Б. Вони автоматично з'єднуються з будь-якою сусідньою трубою і можуть робити це в усіх чотирьох основних напрямках одночасно. Підземні труби працюють лише у двох протилежних напрямках, з'єднуючись з іншою підземною трубою з одного боку і з іншим об'єктом з іншого. Якщо ділянка труби стає занадто довгою без використання насосів, вся рідина всередині неї "розтікається", що призводить до дуже повільного потоку і заважає машинам ефективно використовувати її вміст.

Резервуари поводяться так само, як і труби, за винятком того, що їхній об'єм набагато більший, що може спричинити цю незручність на значно меншій відстані, якщо використовується кілька резервуарів. Підземні труби можуть допомогти вирішити цю проблему; хоча вони можуть з'єднувати відстань до 10 тайлів, їхній об'єм завжди еквівалентний двом трубам.

Помпи використовують електричну енергію для швидкого переміщення рідини в одному напрямку. Вони також блокують будь-який зворотний потік, що означає, що вони можуть створювати тиск на ділянці трубопроводу, максимально її заповнюючи. Це дуже корисно для протидії "тонкому розтіканню", описаному вище. Їх також можна відключити за допомогою логічної мережі, яка при відповідному налаштуванні допоможе контролювати потік рідини через помпу.

У таблиці нижче показано, з якою швидкістю буде текти рідина в трубопроводі відповідно до кількості помп. Якщо бажана більша швидкість потоку, помпи слід розміщувати частіше. Оскільки підземні труби за об'ємом вважаються лише як 2 звичайні труби, в цій таблиці секція повної довжини вважається лише як дві труби, якщо насос розміщений між кожною підземною секцією. Розміщення заповненого накопичувального бака перед насосом забезпечує максимально можливу швидкість потоку і, отже, є підходящим початком будь-якого трубопроводу.


Кількість труб
між двома помпами
Максимальний потік 
(од./сек.)
0 (з помпи до помпи) 12000
0 (з резервуару до помпи) 12000
0 (з помпи до резервуару) 12000
0 (помпа -> котел -> помпа) 12000
0 (помпа -> котел -> котел -> помпа) 6000
1 6000
2 3000
3 2250
4 1909
5 1714
6 1588
7 1500
8 1434
9 1384
10 1344
11 1312
12 1285
17 1200
20 1169
30 1112
50 1067
100 1033
150 1022
200 1004
201 999
261 799
300 707
400 546
500 445
600 375
800 286
1000 230

Зауважте, що всі перераховані вище показники пропускної здатності рідини не розраховуються безпосередньо грою, а є результатом механіки рідини.

Приблизна формула для визначення пропускної здатності за кількістю труб між двома насосами:

1 <= труб < 197:
    потік = 10000 / (3 * кксть труб - 1) + 1000
труби >= 197:
    flow = 240000 / (кксть труб + 39)

Наведена вище формула емпірично виведена на основі фактичних вимірювань і не є точним відображенням того, що відбувається в ігровому коді. Починаючи з довжини труб понад 166, її результат може бути на завищеним на 1 порівняно з ігровими вимірюваннями за допомогою насосів. [1]

Бочки

Бочки використовуються складальним автоматом для ефективного "розливу" рідин у предмет, з яким можна поводитися як з будь-яким іншим предметом; носити в інвентарі, класти в скрині та обробляти за допомогою маніпуляторів. Це дозволяє гравцеві транспортувати рідини залізницею, конвеєрною системою та логістичною мережею. Складальні автомати також використовуються для спорожнення бочок, зливаючи їхній вміст у труби і залишаючи порожню бочку для поновного використання.

Залізниця

Залізниця - ще один спосіб транспортування рідин, який може здійснюватися двома способами: або рідини безпосередньо перекачуються у вагон-цистерну, або розливаються у бочки і завантажуються у вантажний вагон. Обидва способи мають свої переваги:

Переваги використання вагонів-цистерн

  • Швидше завантаження та розвантаження
  • Більша місткість (25 тис. проти 20 тис. одиниць рідини)

Переваги використання бочок у вантажних вагонах

  • Один вантажний вагон може перевозити кілька типів рідини в різних бочках (і звичайні вантажі одночасно)
  • Вантажні вагони, на відміну від вагонів-цистерн, не повинні бути ідеально вирівняні, щоб бути (не)завантаженими, що дозволяє більш гнучко проектувати залізничні станції.

Див. також