Іншими мовами: Čeština Deutsch English Français Italiano 日本語 한국어 Nederlands Polski Português, Brasil Русский 简体中文

Електромережа

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search

Електромережа використовується для живлення багатьох різних машин; у гру навряд чи можна грати без використання електрики. Кожна машина має свою внутрішню електричну ємність. Коли виробляється енергія, вона рівномірно розподіляється між усіма машинами в мережі, які потребують електроенергії. Електрика — це один із двох способів живлення машин, інший — пальникові пристрої, що працюють від палива.

Механіка мережі

Генератори

Існує чотири способи виробництва електроенергії. Додаткову інформацію про кожен метод можна знайти на сторінці Виробництво енергії.

 1. Парові машини – Найпоширеніший спосіб, потребує Парові котли (які споживають Воду та паливо)
 2. Сонячні панелі – Безкоштовна енергія, але працює тільки вдень. Зазвичай використовується з акумуляторами.
 3. Акумулятори – Зберігає енергію, див. нижче
 4. Парові турбіни – Парові двигуни великої потужності. Використовується для отримання електроенергії від Ядерного реактора.

Якщо мережа споживає менше електроенергії, ніж виробляється, її парові машини та турбіни сповільнюються, щоб енергія не витрачалася даремно.

Зберігання

Акумуляторна батарея, що складається з 48 акумуляторів і підстанції ємністю 240 МДж.

Енергія може зберігатися в:

 • Паливі. Його можна спалити для отримання енергії.
 • Акумуляторах. Акумулятори заряджаються, використовуючи надлишкову вироблену електроенергію, і розряджаються, коли попит перевищує нормальне виробництво.
 • Парі. Його можна створювати в котлах або теплообмінниках і зберігати в резервуарах, дозволяючи паровим двигунам або паровим турбінам працювати при необхідності.

Резервуари з парою як накопичувач енергії

Резервуар, наповнений за допомогою теплообмінника 500°C парою, зберігає приблизно 2,4 ГДж; резервуар, наповнений за допомогою парового котла 165°C парою зберігає 750 МДж енергії.

Зберігання енергії в резервуарах має кілька переваг порівняно зі зберіганням в акумуляторі:

 • Енергетична щільність елемента накопичувального бака набагато вища, ніж у акумуляторів.
  • Для пари з температурою 165°C (виробленої за допомогою котлів) один накопичувальний резервуар містить до 150 акумуляторів: 750 МДж / 5 МДж = 150
  • Для пари з температурою 500°C (виробленої за допомогою теплообмінників) один накопичувальний резервуар містить до 480 акумуляторів: 2400 МДж / 5 МДж = 480
 • Ядерний реактор завжди повністю спалює паливний елемент, вивільняючи 8 ГДж (або більше з бонусом кількох реакторів), навіть якщо потреба в електроенергії нижча. Надлишок енергії можна зберігати у вигляді пари.
 • Максимальна потужність акумулятора становить 300 кВт. Під час дуже великого навантаження (наприклад, при стрільбі з лазерної турелі) невеликий акумулятор може розряджатися недостатньо швидко, що спричиняє перебої в електроживленні. Паровий двигун може виробляти 900 кВт енергії з накопиченої пари (швидкість викиду в 3 рази швидше), а турбіна може виробляти 5800 кВт (швидкість викиду в 6,4 рази). Іншими словами, кілька турбін або парових двигунів з накопичувачем пари можуть впоратися з набагато більшими сплесками, ніж така сама кількість акумуляторів.
 • Пару можна транспортувати потягами, а потім споживати дистанційно за допомогою турбін або парових двигунів. Це фактично «транспортує електроенергію» за допомогою потягів.

Розподіл

Простий приклад малої електричної мережі.

Для передачі енергії використовуються опори. Існує 4 типи стовпів живлення, кожен з яких має різні конфігурації. Властивості – це зона покриття (область, у якій розташовані машини, на які може впливати стовп) і охоплення дроту (відстань, на якій стовп може з’єднатися з іншим стовпом). Якщо потрібно з’єднати два полюси з різною довжиною дроту, застосовується найменший із них.

 1. Стовп ЛЕП – Друга найменша зона покриття, найкоротша довжина кабелю, доступний без дослідження.
 2. Середній стовп ЛЕП – Друга за величиною зона покриття, середня довжина кабелю.
 3. Велика опора ЛЕП – Найменша зона покриття, найбільша довжина кабелю.
 4. Підстанція – Найбільша зона покриття, другий за довжиною кабель, але найдорожча у створенні.

Споживання

Два складальні автомати працюють на дуже низькому рівні електроенергії.

Більшість машин у Factorio споживають електроенергію. Існує два аспекти використання енергії машиною.

 • Споживання енергії – енергія, споживана машиною під час активного виконання процесу (створення предмета, переміщення предмета тощо). Якщо електрична мережа не виробляє достатньо електроенергії для забезпечення всіх машин у ній, електроенергія буде рівномірно розподілятися між усіма машинами в мережі (на основі попиту кожної машини), і всі машини сповільнюватимуться пропорційно доступній потужності.
 • Витрата – енергія, споживана машиною, незалежно від того, активна вона чи ні. Більшість машин споживають невелику кількість електроенергії, просто будучи підключеними до мережі. Зазвичай це незначно, але може стати помітним на невеликих заводах, де потужність обмежена. Витрата кумулюється разом зі споживанням енергії - наприклад, активний Складальний автомат 2-го рівня споживатиме 155 кВт (150 кВт споживання енергії + 5 кВт споживання).

Підключення

Окреме з'єднання видаляється перепідключенням з'єднання мідним кабелем.

Мережа створюється шляхом розміщення електричних генераторів (таких як Парова машина або Сонячні панелі та електричних споживачів, а потім забезпечення зв’язку між генератором і споживачем можна зробити за допомогою Розподільників (таких як стовпи ЛЕП), з’єднані між собою. Електричні стовпи охоплюють різні за розміром ділянки залежно від їх типу. Зона покриття відображається синім фоном навколо стовпа. Якщо два стовпи розташовані досить близько, вони з’єднуються автоматично. Будівля є під’єднаною, якщо одна плитка будівлі знаходиться в покритій зоні. Наведення курсора на стовп повідомляє про поточне задоволення потреб у електроенергії в мережі цього стовпа, а клацання на стовпі надасть детальний графічний інтерфейс щодо електричної мережі цього стовпа. (Дивись нижче)

 • Клацніть наявний стовп, утримуючи клавішу Shift, щоб видалити всі його зв’язки з іншими стовпами.
 • Нез’єднані стовпи можна з’єднати за допомогою одного мідного кабелю, перетягуючи від стовпа до стовпа (клацніть лівою кнопкою миші на «нижній частині» стовпа з кабелем у руці.)
 • Окремі з'єднання можна видалити, "з'єднавши" їх мідним кабелем. Це не споживає кабель.
 • Ви можете використовувати клавішу розміщення (за замовчуванням ліву клавішу миші) під час бігу/водіння, щоб автоматично розташувати стовпи на їхній найбільшій доступній відстані, охоплюючи всі неактивні об’єкти на шляху. Це забезпечує повну ефективність під час підключення на великі відстані. У разі підключення на великих відстанях рекомендується використовувати велику опору ЛЕП.

Нововстановлена електрична опора буде автоматично з’єднана з сусідніми опорами за такими правилами:

 1. Вона буде підключена до інших доступних стовпів, починаючи з найближчого.
 2. Вона не буде з’єднана з 2 стовпами, з’єднаними один з одним (вона не утворюватиме 3-стовповий трикутник).
 3. Вона не буде підключена до більше ніж 5 інших стовпів.

Екран інформації про електричну мережу

Графічний інтерфейс інформації про електричну мережу
Невелика недостача в задоволенні потреб електричної системи.

Графічний інтерфейс з інформацією про електричну мережу можна отримати, клацнувши лівою кнопкою миші будь-який електричний стовп поблизу.

Ви можете бачити лише інформацію з електричної мережі, до якої підключено цей стовп! На відміну від виробничої інформації (натисніть P), інформація про електричну мережу вимірюється не глобально, а мережею.

 1. Забезпечення – Поточний обсяг енергії, споживаної мережею. Ця смужка повинна бути повною. Якщо вона не заповнена, то це означає, що машини, підключені до мережі, споживають більше енергії, ніж виробляють, і смужка змінить колір на жовтий (>50%) або червоний (<50%).
 2. Виробництво – Поточна енергія, вироблена мережею. Ця смужка ніколи не повинна бути повною. Якщо вона заповнена, то це означає, що машини, підключені до мережі, споживають всю доступну енергію. Чим менше заповнена ця смужка, тим більше надлишку енергії.
 3. Заряд акумулятора – Скільки енергії зараз міститься в акумуляторах, підключених до вашої мережі. Вимірюється в джоулях; 1 Джоуль = 1 Ват * 1 секунда (див. також wikipedia:Joule). Ця смужка має бути повністю заповненою перед повторним спорожненням.
 4. Проміжок часу - Встановіть проміжок часу для графіків нижче. «5с» означає за останні 5 секунд.
 5. Графік споживання – Показує споживання різними частинами мережі за проміжок часу.
 6. Графік виробництва – Показує виробництво різних енерговиробників мережі за проміжок часу.
 7. Детальне споживання – Список споживачів від найбільшого енергоспоживання до найменшого. На прикладі зображення - 193 кар’єрних установки споживають найбільше енергії, 6,5 МВт.
 8. Детальне виробництво – Список виробників від найвищої продуктивності до найменшої. На зображенні - 26 парових машин виробляють найбільше електроенергії на заводі.

Зауважте, що часові рамки впливають на показане детальне виробництво/споживання: відображені Ватти – це загальне середнє виробництво або споживання електроенергії за весь час. Встановлення довших часових рамок також дозволяє побачити минуле виробництво або споживання машин, навіть якщо вони наразі не підключені до мережі.

Пріоритети мережі

Електропостачання здійснюється в першочерговому порядку. Попит на енергію задовольняється генераторами в такому порядку:

 • Сонячні панелі – Головний пріоритет; вони завжди працюють із максимально доступною продуктивністю, якщо тільки не можуть покрити весь попит мережі, у такому випадку вони відповідають попиту.
 • Парові машини та Парові турбіни – Вони відповідають будь-якому попиту, який не можуть задовольнити сонячні панелі; зауважте, що машини та турбіни дійсно мають однаковий пріоритет, залишковий попит порівну розподіляється між обома.
 • Акумулятори – Останній засіб. Вони вивільняються лише тоді, коли попит неможливо задовольнити іншими способами. Вони також заряджаються лише тоді, коли задоволено весь попит і є ще більше доступної потужності.

Можуть бути ситуації, коли потрібна інша поведінка (наприклад, сонячні батареї в поєднанні з акумуляторами для доставки вночі та вдень), у цьому випадку необхідне використання вимикача живлення та логічної мережі .

Див. також