W innych językach: Deutsch English Español Français 日本語 Português do Brasil Русский Tiếng Việt 中文

Tutorial:Quick start guide

From Official Factorio Wiki
Jump to: navigation, search

Zaczynamy

Więc zagrałeś w Factorio, przeszedłeś samouczek i nie masz pojęcia co dalej robić? Nie ma problemu, spróbujmy trochę ułatwić Ci dalszą grę.

Rozpoczynanie gry

Zaczynając trafisz na menu główne. Już kiedyś przez to przechodziłeś. Teraz chcemy wybrać "Graj" i "Nowa Gra". Wyświetli się ładne, duże menu pozwalające Ci na modyfikowanie Twojego świata, jednak ustawienia standardowe powinny wystarczyć Ci na pierwszą rozgrywkę.

Generator świata

Możesz zmieniać opcje aby ustawić generowanie świata tak jak chcesz. Ma to znaczny wpływ na poziom trudności generowanego świata. Każde złoże surowcowe jak i bazy przeciwników posiada 3 cechy: częstotliwość, rozmiar i bogactwo.

  • Częstotliwość odnosi się do tego, jak często przyjdzie Ci spotkać minerały albo bazy przeciwników w świecie gry
  • Rozmiar reguluje jak duże (albo małe) te minerały lub bazy są
  • Bogactwo ukazuje ile surowców zdołamy wydobyć zanim złoże się wyczerpie i jak wytrzymałe są bazy przeciwników

Dla ułatwienia startu, ustaw częstotliwość rudy żelaza, rudy miedzi, kamienia, węgla i ropa naftowa na "Bardzo wysokie" i bogactwo na "Bardzo dobre". To zapewni Ci mnogość dostępnych surowców, dzięki czemu nie będziesz zmuszony do dalekich podróży w celu poszukiwania bazy surowcowej. Możesz również chcieć ustawić rozmiar bazy przeciwników na "Bardzo małe" aby zmniejszyć liczbę przeciwników. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o generatorze świata, przeczytaj ten artykuł.

Tryb pokojowy

Jeśli chcesz zająć się tylko i wyłącznie budowaniem, aby nie być nękanym przez przeciwników, wybierz opcję "tryb pokojowy". Przeciwnicy będą się wciąż pojawiali ale będą stali w miejscu dopóki sam do nich nie podejdziesz. Kiedy zmienisz wszystkie opcje, które chciałeś zmienić, wciśnij "Generuj". Nowy świat zostanie wygenerowany, Twój gracz się pojawi i będziesz gotowy do gry!

Przydatne przypisania klawiszy

Mimo iż większość klawiszy i kombinacji klawiszowych może być znalezione w opcjach gry, wielu ludzi tam nie zagląda. Tutaj są szczegóły:

Układ klawiatury

Gra

Przypisane klawisze
Skróty klawiszowe Efekt
W Idź w górę
D Idź w prawo
A Idź w lewo
S Idź w dów
E Otwórz ekwipunek gracza
T Otwórz interfejs technologii
E Zamyka Interfejs
Right mouse button Wydobywaj
Left mouse button Buduj
SHIFT + Left mouse button Wyznacz miejsce budowy
SHIFT + Left mouse button Usuń przewody ze słupa
SHIFT + Right mouse button Kopiuj ustawienia obiektu
SHIFT + Left mouse button Wklej ustawienia obiektu
Left mouse button Zaznacz do schematu konstrukcyjnego
SHIFT + Left mouse button Zaznacz do wstrzymania rozbiórki
Left mouse button Otwórz interfejs obiektu
ALT Widok alternatywny
Q Następna broń
Q Zdejmij przedmiot z kursora
Z Wyrzuć przedmiot
R Obróć
F Podnieś przedmiot z ziemi
SPACE Strzał w namierzonego wroga
C Strzał w zaznaczony cel
ENTER Wejdź/wyjdź z pojazdu
SHIFT + Mouse wheel up Następny schemat w książce
SHIFT + Mouse wheel down Poprzedni schemat w książce
Mouse wheel up Przybliżenie
Mouse wheel down Oddalenie
ESC Włącz interfejs
P Statystyki produkcji
M Włącz/wyłącz mapę świata
TAB Potwierdź wiadomość
G Złącz skład kolejowy
V Rozłącz skład kolejowy
SHIFT + SPACE Pauza
Numpad + Większe pole budowy nawierzchni
Numpad - Mniejsze pole budowy nawierzchni
CTRL + f Wyszukiwanie elementu wskazanego
GRAVE Włącz/wyłącz konsolę Lua
Left mouse button Przeciągnij mapę

Ekwipunek

Przypisane klawisze
Skróty klawiszowe Efekt
Left mouse button Podnieś przedmiot
SHIFT + Left mouse button Przenieś sztos
CTRL + Left mouse button Przenoszenie ekwipunku
CTRL + Left mouse button Szybkie przenoszenie obiektów
Middle mouse button Ustaw filtr
1 Szybki wybór 1
2 Szybki wybór 2
3 Szybki wybór 3
4 Szybki wybór 4
5 Szybki wybór 5
SHIFT + 1 Szybki wybór 6
SHIFT + 2 Szybki wybór 7
SHIFT + 3 Szybki wybór 8
SHIFT + 4 Szybki wybór 9
SHIFT + 5 Szybki wybór 10
Right mouse button Podział stosu na kursorze
SHIFT + Right mouse button Przdziel sztos
CTRL + Right mouse button Podział ekwipunku
CTRL + Right mouse button Szybki podział przedmiotów
X Mień aktywny pasek podręczny

Wytwarzanie

Przypisane klawisze
Skróty klawiszowe Efekt
Left mouse button Wytwórz 1 szt.
Right mouse button Wytwórz 5 szt.
SHIFT + Left mouse button Wytwórz wszystkie
Left mouse button Zatrzymaj wytwarzanie 1 szt.
Right mouse button Zatrzymaj wytwarzanie 5 szt.
SHIFT + Left mouse button Zatrzymaj wytwarzanie wszystkich

Edytor

Przypisane klawisze
Skróty klawiszowe Efekt
Left mouse button Podstawowa akcja
Right mouse button Drugorzędna akcja
X Usuń obiekt
T Ustaw szczegóły obiektów
F8 Pokaż wszystkie poziomy trudności
F9 Pokaż łatwy poziom trudności
F10 Pokaż średni poziom trudności
F11 Pokaż trudny poziom trudności

Proszę odnieś się do Gra/Przypisanie klawiszy aby dowiedzieć się więcej o przypisaniu klawiszy i ich konfiguracji.

Pierwsze kroki

Surowce

Upewnij się, że złoża czterech podstawowych surowców masz blisko lokacji startowej. Są to Węgiel, Ruda miedzi, Ruda żelaza i Kamień. Ważne aby był blisko siebie; im będą dalej, tym trudniej będzie Ci ich używać (uwierz nam, będziesz ich używał razem).

Jeśli miejsce startowe nie zawiera jednego z tych surowców, są zbyt ubogie lub za daleko od siebie, po prostu wciśnij klawisz Escape i wybierz "Restart". Akcja ta wygeneruje świat gry od nowa i zapewni Ci nową lokację startową.

Później będziemy również potrzebować wody, a dużo później ropy naftowej. Jednakże te dwa, jako że są cieczami, są dużo prostsze do przetrasportowania - nie martw się więc jeśli Twoja lokacja startowa nie ma dostępu do któregokolwiek z nich.

W Factorio wszystko produkowane jest z tych sześciu podstawowych składników dlatego gra będzie dużo trudniejsza jeśli nie będziesz miał dostępu do większości z nich (zwłaszcza czterech podstawowych).

Stwórz kilof

Idź w kierunku któregokolwiek złoża i przytrzymaj prawy przycisk myszy. Da Ci to mały postęp ukazany na pasku u dołu, który, kiedy się zapełni, nagrodzi Cię tym surowcem. Prędko zauważysz, że ścinanie drzew i wydobywanie minerałów manualnie jest bardzo powolne. Jeśli spojrzysz na swoją postać, ona po prostu nawala je patykiem! Co powiesz na zmianę narzędzia? Wciśnij E aby otworzyć ekwipunek i menu tworzenia. Wybierz zakładkę z zębatkami i kliknij lewym przyciskiem myszy na żelazny kilof. To znacznie zwiększy tempo wydobywania przez Ciebie surowców.

Umieszczanie kopalni i piecy

Rozpoczynasz przygodę ze skromnym piecem kamiennym i Zasilane węglem wiertło górnicze|zasilanym węglem wiertłem górniczym. Co z tym robimy? Po pierwsze, powinieneś umieścić Twoje Zasilane węglem wiertło górnicze na krawędzi nagromadzonej rudy żelaza, przodem do pieca.

Możesz odwrócić wiertło zarówno wciskając "R" zanim je postawisz, lub później przez najechanie na nie kursorem i wciśnięcie "R". Mała żółta strzałka wskazuje, gdzie wydobyta ruda żelaza będzie wypadała. Chcesz aby piec był na przeciwko tej strzałki, żeby wiertło automatycznie "wrzucało" rudę do pieca. Powinieneś mieć coś takiego.

SimpleOre.PNG

"Pamiętaj, że wciśnięcie klawisza "ALT" uaktywni widok szczegółowy." Pozwala to zobaczyć nie tylko co jest wkładane gdzie ale również przez co.

Zaopatrywanie w paliwo

Świetnie! Ale co oznacza wielki, świecący się czerwony symbol? Oczywiście! Przecież nie ma żadnego paliwa zarówno w wiertle jak i w piecu.

Możesz zasilać je korzystając zarówno z drewna lub węgla. Aby je wydobyć będziesz musiał ściąć drzewo lub wykopać węgiel. Obie akcje wykonasz prawym przyciskiem myszy.

Zakładając, że masz już kilof i znalazłeś trochę paliwa, to najwyższa pora abyśmy uruchomili Twój piec i wiertło. Klikając lewym przyciskiem myszy na wiertle lub piecu otworzy się ich interfejs.

Stone furnace GUI.png

Aby umieścić paliwo w którejś maszynie po prostu wciśnij lewy przycisk myszy aby podnieść dany typ paliwa oraz lewy przycisk myszy ponownie aby umieścić je w miejscu na paliwo.

Jeśli chcesz podzielić stos (ang. Stack) na pół, np. żeby Twój piec oraz wiertło mogły posiadać równą ilość paliwa, kliknij prawym przyciskiem myszy na stos a następnie umieść go w miejscu na paliwo. I już! Teraz obie maszyny powinny działać i automatycznie wyprodukować dla ciebie trochę żelaznych płytek! Spróbuj również kombinacji CTRL-LPM (Lewy Przycisk Myszy): to automatycznie „wrzuci” połowę stack’a, który trzymasz do maszyny.

Możesz powtórzyć cały proces dla rudy miedzi aby otrzymać płytkę miedzi.

Usprawnienie produkcji!

Wiesz co jest lepsze niż żelazne płytki? ’’Więcej’’ żelaznych płytek! Dlaczego więc nie wziąć nóg za pas i ich nie zdobyć?

Będziesz musiał stworzyć kilka dodatkowych wierteł. Jeśli umieścisz kursor na wiertle w menu tworzenia, zobaczysz dwie listy materiałów. Ta po lewo przedstawia części potrzebne do stworzenia wiertła; druga, na samym dole, pokazuje całkowite wymagania „surowych” składników. W przeciwieństwie do innych gier nie musisz tworzyć wszystkich wymaganych przedmiotów zanim wybierzesz przedmiot docelowy. Są one tworzone za Ciebie. Możesz to zauważyć w lewym dolnym rogu ekranu, gdzie znajduje się kolejka tworzenia. Co więcej, możesz kolejkować nieskończoną ilość przedmiotów tak długo, dopóki wystarczy Ci materiałów.

Burner mining drill recipe.png

Teraz, kiedy posiadasz więcej wierteł I pieców, powinieneś zautomatyzować pozyskiwanie węgla i kamienia. Jest to bardzo proste a zarazem niezbędne. Przy węglu możesz postawić dwa wiertła naprzeciwko siebie: będą działały na węgiel tak długo, jak długo będą zasilane przez „partnera”, a całe dodatkowe wydobycie pozyskasz Ty!

Nie zapomnij, że możesz zbierać surowce z maszyn bez otwierania ich ekwipunku za pomocą CTRL-LPM. Możesz również chcieć aktywować widok zaawansowany wciskając jeden raz klawisz ALT. Wyłączasz go ponownie wciskając ALT.


Early coal mining 1.png


Dla kamienia Twoje wiertło może być skierowane bezpośrednio do skrzynki.

Kiedy masz już wszystko ustawione, będziesz prawdopodobnie chciał przyspieszyć produkcję. Ustaw więcej wierteł z piecami dla żelaza, dostaw kilka dla miedzi i może więcej na złożach węgla. We wczesnej fazie gry najbardziej pożądanym surowcem jest żelazo, którego prawdopodobnie będziesz potrzebował dwa razy tyle (jeśli nie więcej) niż miedzi. Mimo wszystko spodziewaj się tego iż „wartość” miedzi będzie stale rosła gdy będziesz zmagał się z elektrycznością.


W trakcie tłumacznenia