In other languages:

User talk:JakubSTR

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search

Welcome to the Official Factorio Wiki! Now that you have an account, there are a few key places on this Wiki that will be helpful in your efforts to improve it.
First and foremost, please be sure to read and understand the rules of this Wiki. If you have any questions or concerns with these rules, please don't hesitate to ask an Admin.
Secondly, if you're new to editing Wikis and are unfamiliar with MediaWiki's formatting, please be sure to read the help pages. In addition to the help provided by MW, we also provide a style guide that we enforce.
If you're unsure where to begin, please see the editor noticeboard, where information on the current objectives and projects of the Wiki may be found.
Again, welcome, we hope you contribute as much high quality information as you can. :) Bilka (talk) - Admin 10:58, 6 February 2018 (UTC)


Tłumaczenie Cirkut netłork

Sieć sterownicza

Sieć sterownicza jest zbudowana z użyciem Red wire oraz Green wire i pozwala na kontrolę odbiorników w oparciu o informacje dostarczane do sieci sterowniczej z nadajników. Przeważnie nadajnikami są Chests oraz Storage tank, które wysyłają do sieci informacje na temat ilości przechowywanych przedmiotów lub płynów. Każda z sieci dysponuje oddzielnym kanałem dla każdego przedmiotu lub cieczy. Sygnały można przesyłać równolegle czerwonym i zielonym przewodem - istotne jest ostateczne połączenie przewodu do odbiornika/nadajnika. Poza kanałami odpowiadającymi konkretnemu przedmiotowi, mamy do dyspozycji 45 dodatkowych kanałów - które są definiowane przez użytkownika. W niektórych urządzeniach są dostępne symbole wieloznaczne: "Wszystko", "Jakikolwiek", "Każdy".

Rysunek użytkownika wizualizujący przewód sterujący.

Jak się tym posługiwać

Wysyłanie informacji

Nadajniki wysyłają ilość przedmiotów lub płynów, które zawierają. Każda wartość jest przekazywana na określonym kanale, który odpowiada danemu elementowi. Przykładowo, zbiornik zawierający 1000 jednostek ropy naftowej, będzie wysyłał informację na kanale z ikoną ropy naftowej:

Crude oil.png
1000

lub

Crude oil.png
1000

Kanały są oddzielone od siebie, więc każda sieć może jednocześnie wysyłać informacje na temat każdego przedmiotu oraz informacje zdefiniowane przez gracza (cyfry 0-9, litery A-Z i 9 różnych kolorów). Wszystkie nieużywane kanały mają wartość zero.

Sygnały, w ramach jednej sieci się sumują. Oznacza to, że jeśli połączone są dwa zbiorniki po 1000 jedn. ropy naftowej każdy to sieć pokaże wartość kanału "ropa naftowa" 2000 jednostek.

Wszystkie przewody tego samego koloru, które są ze sobą połączone tworzą jedną, wspólną sieć. Oznacza to, że będą przekazywać przedmioty sobie nawzajem. Przykładowo, jeśli dwa czerwone przewody są podłączone do tego samego wejścia Arithmetic combinator, to każdy przewód odbiera zawartość od drugiego. Gdy nie jest to zamierzone może to spowodować sprzężenie zwrotne.

Wartości kanałów znajdują się w 32-bitowym zakresie całkowitym z zawijaniem tj. od -2147483648 do 2147483647. Zawijanie przy przepełnieniu oznacza, że np. 2147483647 + 10 = -2147483639

Odbieranie informacji

Odbiorniki przyjmują informacje, w większości przypadków w celu włączenia/wyłączenia urządzeń. Ponadto mogą porównywać wartości różnych kanałów lub badać kanał o określonej wartości.

Odbiorniki sumują wszystkie sygnały z każdego podłączonego do nich przewodu (nawet różnych kolorów). Przykładowo, jeśli podajnik jest połączony czerwonym przewodem zawierającym 20 płytek żelaznych i zielonym przewodem zawierającym 10 miedzianych płytek i 5 żelaznych płytek, to sygnał podany do podajnika będzie zawierał 25 żelaznych płytek i 10 miedzianych płytek.

Urządzenia w sieci sterowniczej

Każde urządzenie, które może być podłączone do sieci sterowniczej ma w prawym górnym rogu swojego panelu informacyjnego ikonę "sieć sterownicza". Po podłączeniu urządzenia do sieci pojawiają się dostępne tryby pracy w sieci sterowniczej. Jeżeli urządzenie może być i jest podłączone również do sieci logistycznej - można ustawić warunki pracy dla sieci sterowniczej i logistycznej. Warunki będą działały razem jako logiczne ORAZ.

Do sieci sterowniczej można podłączyć następujące urządzenia:

Urządzenie Sygnały wyjściowe (nadajnik) Możliwe opcje kontroli z sieci sterowniczej (odbiornik)
Transport belt.png
Transport belt
Taśmociągi wysyłają sygnały do sieci sterowniczej w dwóch trybach:
  • Pulsujący: Gdy pojawi się przedmiot na taśmociągu sygnał pojawi się jako impuls, przy każdym pojawieniu się przedmiotu.
  • Stały: Sygnał podawany do sieci sterującej jest tak długo, dopóki przedmiot znajduje się na taśmociągu.
Taśmociągi można włączać i wyłączać za pomocą sygnału sieci sterującej.
Inserter.png
Inserter
Podajniki mogą wysyłać do sieci sterującej dane dotyczące przenoszonych przedmiotów w dwóch trybach:
  • Pulsujący: Sygnał jest wysyłany w formie impulsu przy podnoszeniu przedmiotu.
  • Stały: Sygnał jest tak długo podawany jak długo przedmiot jest 'trzymany' przez podajnik.
Podajniki można włączać za pomocą sygnałów z sieci sterowniczej. Pojemność podajnika może być zmieniana za pomocą sygnału z sieci.
Filter inserter.png
Filter inserter
Tak jak inne podajniki Za pomocą sieci sterowniczej można ustawiać filtry podajników filtrujących.
Wooden chest.png
Skrzynie
Wszystkie skrzynie wysyłają informacje o przechowywanych przedmiotach. Skrzynie logistyczne dodatkowo przesyłają dane o przedmiotach do Logistic network.
Requester chest.png
Requester chest
Tak samo jak inne skrzynie Żądania mogą być ustawiane za pomocą sieci sterującej.
Storage tank.png
Storage tank
Zbiornik wysyła informacje o ilości przechowywanego płynu
Gate.png
Gate
Bramy wysyłają sygnał do sieci jak są otwarte. Bramy mogą być otwierane za pomocą sieci sterującej.
Rail signal.png
Rail signal
Semafor wysyła do sieci sterowniczej swój stan (przy świetle czerwonym, żółtym i zielonym) Semafory mogą być ustawione na czerwony za pomocą sygnału z sieci.
Train stop.png
Train stop
Stacje kolejowe mogą wysyłać do sieci sterującej zawartość zatrzymanego pociągu oraz odczytać numer identyfikujący dany pociąg. Stacje kolejowe mogą przesyłać dane z sieci sterowniczej do pociągu. Sygnał jest używany do sterowania wyjazdami pociągów.
Accumulator.png
Accumulator
Wysyła dane o stanie swojego naładowania do sieci sterowniczej
Roboport.png
Roboport
Może wysyłać informacje o zawartości systemu logistycznego. Może też wysyłać statystyki robotów logistycznych i konstrukcyjnych. Sygnały dot. robotów są konfigurowalne.
Burner mining drill.png
Burner mining drill
Wysyła informacje do sieci sterowniczej o dostępnych zasobach (dostępnych dla danej wiertnicy albo dostępnych na całym złożu) Może być włączona za pomocą sygnału z sieci sterowniczej.
Electric mining drill.png
Electric mining drill
Wysyła informacje do sieci sterowniczej o dostępnych zasobach (dostępnych dla danej wiertnicy albo dostępnych na całym złożu). Może być włączona za pomocą sygnału z sieci sterowniczej.
Pumpjack.png
Pumpjack
Wysyła do sieci sterowniczej informacje o aktualnej wydajności Może być włączona za pomocą sygnału z sieci sterowniczej.
Power switch.png
Power switch
Przełącznik zasilania może łączyć sieci elektryczne za pomocą sygnału sieci sterującej.
Programmable speaker.png
Programmable speaker
Generuje dźwięki na podstawie sygnałów z sieci sterowniczej.
Lamp.png
Lamp
Może być włączona za pomocą sygnału z sieci sterowniczej. Jeżeli lampę ustawimy w trybie kolorowym, po dostarczeniu sygnały na kanale koloru - lampa będzie świecić w kolorze.
Offshore pump.png
Offshore pump
Może być włączona za pomocą sygnału z sieci sterowniczej.
Pump.png
Pump
Może być włączona za pomocą sygnału z sieci sterowniczej.

Struktura sieci

Sieć sterownicza składa się z urządzeń połączonych ze sobą tym samym przewodem. Przewód można prowadzić bezpośrednio z urządzenia do urządzenia lub za pośrednictwem słupów zasilania. Długość przewodu jest ograniczona tak jak przewody w sieci elektrycznej.

Warto wiedzieć, że można tworzyć wiele sieci sterowniczych. Dla przykładu można stworzyć 4 "czerwone" sieci i 3 "zielone", które będą od siebie niezależne. Jeżeli natomiast przewód czerwony i zielony spotkają się w tym samym punkcie (słup elektryczny lub urządzenie), to urządzenie będzie odbierać/nadawać sygnał z/do obydwu sieci, ale sygnały z przewodu czerwonego będą niezależne od sygnałów z zielonego przewodu.

  • Aby podłączyć przewód sterowniczy do słupów zasilających, wystarczy mając przewód w ręce kliknąć na urządzenie, następnie na podstawę słupa elektrycznego.
  • Aby skasować połączenie należy "jeszcze raz" podłączyć urządzenia danym kolorem przewodu. Usunięty przewód nie wraca do ekwipunku gracza.
  • Aby usunąć wszystkie przewody ze słupów zasilających, trzeba kliknąć na słup zasilający z wciśniętym klawiszem Shift.
  • Podłączając przewody do Arithmetic combinator lub Decider combinator uważaj na stronę wejściową i wyjściową urządzenia. Użyj trybu "Pokaż szczegóły" (klawisz Lewy Alt), aby zobaczyć strzałki wejściowe i wyjściowe urządzeń.
  • Najechanie kursorem myszy na urządzenie lub słup elektryczny podświetli wszystkie przewody łączące się z tym urządzeniem.
  • Najechanie kursorem myszy na słup elektryczny, który jest częścią sieci sterowniczej wyświetli wszystkie sygnały w swojej sieci. Niektóre urządzenia (np. sterownik decyzyjny) będą wyświetlać swoje sygnały wyjściowe po najechaniu na nie kursorem.

Sterowniki

Sterowniki mogą funkcjonować zarówno jako odbiorniki jak i nadajniki. Pozwalają na korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji w sieci sterowniczej.

  • Constant combinator nadaje do 15 wartości na dowolnych kanałach dla dowolnych sieci, z którymi jest podłączony. Można użyć dowolnego kanału przedmiotu lub dowolnego z dostępnych Wirtualnych Sygnałów.
    • Sterownik stały wysyła sygnał do wszystkich podłączonych przewodów. Jeżeli chcesz ustawić inne sygnały na przewód czerwony i zielony - musisz użyć dwóch sterowników.
    • Jeżeli użyjesz dwóch gniazd w sterowniku do nadania tego samego sygnału, to sterownik wyśle zsumowaną wartość sygnału.
  • Arithmetic combinator wykonuje operacje arytmetyczne na sygnałach wejściowych i nadaje wynik do określonego kanału wyjściowego. Sterownik może odbierać i nadawać każdy rodzaj sygnału.
    • Podłączanie: sterownik arytmetyczny łączy się z czerwoną lub zieloną siecią sterowniczą po stronie wejściowej (podłączenie wejściowe jest ustawione na głównej obudowie) i wykonuje obliczenia, których wynik jest wysyłany do określonego kanału na wyjście urządzenia (strona wyjściowa jest oddzielona od obudowy)
    • Sprzężenie zwrotne: Trzeba zauważyć, że strona wejściowa i wyjściowa tworzą oddzielne sieci. Połączenie tych sieci (np bezpośrednio wejście połączyć z wyjściem sterownika), spowoduje sprzężenie zwrotne. Przykładowo: dodanie 1 do wartości na kanale płyt miedzianych i nadanie nowej wartości w tym kanale spowoduje nieskończoną pętle. Wartość dla płyt miedzianych szybko (ale nie natychmiastowo) wystrzeli w górę. Szybkość przyrostu wartości, jest określana przez aktualną szybkość ticka. Nie mniej jednak - przy świadomym podłączeniu, używając jeszcze sterowników decyzyjnych - można tworzyć zaawansowane systemy: zegary, bramki. Więcej na Combinator Tutorial
    • Sygnał "każdy": Sterownik może wykorzystywać sygnał "każdy" zarówno dla wejścia jak i wyjścia. Użycie sygnału "każdy" na wejściu spowoduje, że wszystkie niezerowe kanały wejściowe będą poddawane operacji arytmetycznej. Użycie sygnału "każdy" dla wyjścia pozwoli na wysłanie każdego sygnału wejściowego po operacji matematycznej. Sygnału "każdy" można też użyć do stworzenia "jednokierunkowego przewodu" - sygnał z sieci A będzie przechodził do sieci B, ale sieć B nie wpływa na sieć A - sygnał "każdy" poddajemy niezmieniającej operacji (dodanie zero, albo pomnożenie przez jeden).
    • Sterownik arytmetyczny, do którego podłączone są dwie sieci (zielona i czerwona) przy operacjach arytmetycznych sumuje sygnały z tych sieci.
    • Multi-network: arytmetyczny kombinator może być połączony zarówno z czerwonymi, jak i zielonymi sieciami po stronie wejściowej i zsumuje swoje wejścia.
  • Decider combinator porównuje wartości sygnałów i na tej podstawie wysyła sygnał na wyjściu. Sterownik decyzyjny może porównywać sygnały ze sobą lub z wartością stałą. Podłączenie oraz użycie sprzężenia zwrotnego jest takie samo jak w sterowniku arytmetycznym. Sterownik decyzyjny używa też sygnałów "Każdy", "Wszystkie", "Jakikolwiek".
    • Sterownik decyzyjny posiada w swoim GUI wybór dwóch sygnałów wejściowych i operatora porównania między nimi. Jeżeli równanie się będzie zgadzać (wynik będzie PRAWDA), to sterownik nada sygnał wyjściowy (do wyboru) równy 1 (jeden) lub o wartości sumy sygnałów wejściowych.
    • Sygnał "każdy": użycie sygnału na wejściu i wyjściu porównuje każdy sygnał z warunkiem i nadaje wynik w przypadku PRAWDY dla każdego sygnału osobno.
    • Sygnał "wszystkie": warunek logiczny będzie PRAWDĄ tylko jeżeli wszystkie dostarczone (czyli większe niż zero) sygnały będą spełniać określony warunek.
    • Sygnał "jakikolwiek": warunek logiczny będzie PRAWDĄ w przypadku, gdy przynajmniej jeden z sygnałów będzie spełniać określony warunek.

Virtual signals

Virtual signals are special non-item signals. Other than the three logic signals, virtual signals do not behave differently from item signals.

45 virtual signals can be sent over a network. They include the digits zero through nine, the letters A through Z and the colors red, green, blue, yellow, magenta, cyan, white, gray and black.

Logic signals

The icons of the three logic signals

Three of the virtual signals cannot be sent over a network but apply special logic to multiple signals.

Everything

Everything can be used on the left side in conditionals. The condition will be true when the condition is true for each input signal. The condition is also true if there are no signals. This means that the everything signal behaves as universal quantification.

The output of a decider combinator may also use everything. When used the combinator will output all signals that pass the condition. The everything and anything signals are the only signals used in conditions that can make multiple signals pass a condition.

Anything

Anything can be used on the left side of conditions. The condition will be true when the condition is true for at least one signal. This means the anything signal behaves as existential quantification.

Each

Each can only be used in left input side and output of decider and arithmetic combinators. The signal can only be used as output when also used as input. When used in both the input and output it makes a combinator perform its action on each input signal individually. The combinator will output the sum of each of the actions if only used in the input.

Tutorials

Logistic network

The logistic network used by logistic robots is essentially a third network (a wireless one), along with the green and red wired networks. The logistic network is based on proximity to a central roboport.

Some devices can also be connected to the logistic network. If a device has conditions set for circuit and for logistic network, it will become activated if both conditions are true.

See Logistic network and Roboport for more information.

History

  • 0.15.0:
    • Significantly improved circuit network performance. Up to 25 times less CPU usage and 10% less memory usage.
    • Added the Programmable Speaker: it shows alerts and plays sounds based on circuit network signals. It can be used to make simple songs.
    • Train Stop can output the contents of the stopped train's cargo.
    • Train Stop can be disabled using the circuit network. Trains will skip disabled Train Stops, allowing simple train control.
    • Mining Drills can be turned on and off using the circuit network. They can also output the remaining expected resources.
    • Pumpjacks can be turned on and off using the circuit network. They can also output the current oil mining rate.
    • Added Modulo, Power, Left Bit Shift, Right Bit Shift, Bitwise AND, Bitwise OR and Bitwise XOR to the Arithmetic Combinator.
    • Added additional operators to the Decider Combinator and Circuit Conditions.
  • 0.13.0:
    • Many machines are now connectible to the circuit network.
    • Wire disconnecting is incorporated into the latency hiding.
    • Wires are now highlighted on entity mouseover.
    • Reduced memory usage of circuit network.
  • 0.12.33:
    • Fluid values are rounded to the closest value instead of rounding down when transmitted to circuit network.
  • 0.12.0:
    • Improvements to circuit network connection, one can connect multiple wires of the same color to the same entity.
    • The Lamp, Storage tank, Pump and Offshore pump can be connected to the circuit network.
  • 0.8.3:
    • Circuit network contents info has colored slots to specify the network it represents.

See also

Linki

https://wiki.factorio.com/index.php?title=Special:AllPages&namespace=10