In other languages: English

User:Pelia/Bleh/cs

From Official Factorio Wiki
< User:Pelia‎ | Bleh
Revision as of 11:26, 10 December 2017 by Pelia (talk | contribs) (Started translating: 1st batch)
Jump to navigation Jump to search


Obvodová síť (lépe "ovládací síť) je tvořena červenými či zelenými dráty a umožňuje ovládání přijímačů v závislosti na informacích obdržených od vysílačů připojených do sítě. Většina vysílačů jsou skladovací zařízení a vysílají informace na určený kanál, podle předmětů a tekutin obsažených ve skladovacích zařízeních. Každá ovládací síť má k dispozici kanál pro každý předmět ve hře a navíc 45 Virtuálních signálů, které se chovají jako definovatelné kanály. "Vše", "Cokoli" a "Každý" jsou divoké karty.

Ilustrace struktury vodiče ovládacího obvodu

Použití

Vysílání informací

Vysílače poskytují množství předmětů a tekutin v nich obsažených, nebo jiná data definovaná hráčem. Množství jsou číselně kvantifikována na kanálu, který typu předmětu odpovídá. Například skladovací nádrž s 1000 surové ropy bude vysílat hodnotu 1000 na kanálu surové ropy.

Kanály jsou navzájem izolovány, takže každá síť může přenášet oddělené hodnoty pro každý předmět ve hře a navíc pro virtuální signály (čísla 0-9, písmena A-Z (bez diakritiky) a 9 různých barev). Nevyužité kanály obsahují nulu.

Vícero vysílání na jednom kanálu se automaticky sčítá: Budou-li připojeny dvě nádrže s 1000 surové ropy v každé, celková hodnota bude 2000.

Všechny dráty stejné barvy, které jsou vzájemně připojeny, tvoří obvod: Budou si všechny signály předávat. Pokud se tedy dva dráty připojí např. na vstup kombinátoru, každý drát bude přenášet obsah toho druhého. To může vyvolat zpětnou vazbu (více o tom v sekci Aritmetického kombinátoru).

Čísla mají rozsah znaménkového 32bitového celého čísla (-2147483648 až 2147483647 včetně). Přetečení hodnoty je ošetřeno, takže např. 2147483647 + 10 = -2147483639.

Ovládací zařízení

Přijímače využívají informace v síti, typicky pro zapnutí/vypnutí.

Mohou buď porovnat hodnoty dvou různých kanálů, nebo porovnat hodnotu kanálu s konstantou.

Přijímače sčítají všechny hodnoty na jednom kanálu jako drát, činí tak však i u všech drátů k nim připojeným najednou a to včetně červených a zelených drátů. Pokud je například překladač připojen k červenému drátu s 10 železnými pláty a k zelenému drátu s 5 železnými pláty, překladači se signál jeví jako 15 železných plátů. Je třeba však podoktnout, že se stále obsah zeleného drátu v tomto případě nepřenáší do červeného, ani naopak.

Zařízení

Každá entita, kterou lze do sítě připojit, má ikony ve svém horním pravém rohu. Kliknutím na ně můžeme přistoupit do ovládací sítě (pokud je připojen drát) nebo do logistické sítě (je-li nějaká v dosahu). Pak lze nastavit podmínky pro činnost entity. Pokud je podmínka nastavena pro logistickou a ovládací síť zárověň, chová se výsledek jako logické AND.

Následující zařízení mohou interagovat s ovládací sítí:

Device Possible output signals Possible control options
Transport belt.png
Transport belts
Transport belts can send their content to the Circuit network.

Pulse mode: The signal is sent for only 1 tick when the item enters the belt.

Hold mode: The signal is sent continuously as long as the items are on the belt.

Transport belts can be enabled on a condition.
Inserter.png
Překladače
All inserters can send their held items to the Circuit network.

Pulse mode: The signal is sent for only 1 tick when the item is picked up.

Hold mode: The signal is sent continuously as long as the inserter is holding the item.

All inserters can be enabled on a condition. The inserter stack size can also be overridden from a control signal (configurable).
Filter inserter.png
Filter inserters
Same as above. The filter inserters can additionally set their filters from the Circuit network.
Wooden chest.png
Truhly
All chests can send their contents to the Circuit network. Logistic chests additionally send their contents to the Logistic network.
Requester chest.png
Přijímací truhla
Same as above. Its requested items can be set by the Circuit network.
Storage tank.png
Skladovací nádrž
The storage tank can send its fluid content to the Circuit network.
Gate.png
Brána
Gates can send a signal to the Circuit network. Gates can be opened on a condition.
Rail signal.png
Želežniční signál
Rail signals can send their state to the Circuit network. Rail signals can prevent trains by passing on a condition (set signal to red).
Train stop.png
Želežniční zastávka
Train stations can send the contents of a stopped train to the circuit network as well as read a unique train identifier code. Train stations can send the contents of the Circuit network to the train to use it for wait conditions, as well as enable/disable the stop itself.
Accumulator.png
Akumulátor
It can send its charge level in percent to the Circuit network.
Roboport.png
Roboport
It can send its logistic network contents or its robot statistics to the Circuit network.
Burner mining drill.png
Spalovací vrták
It can send the expected resources, either from the drill itself or from the whole ore patch the drill is on. It can be enabled on a condition.
Electric mining drill.png
Elektrický vrták
It can send the expected resources, either from the drill itself or from the whole ore patch the drill is on. It can be enabled on a condition.
Pumpjack.png
Ropné čerpadlo
It can output the current oil mining rate. It can be enabled on a condition.
Power switch.png
Vypínač
Power switches can connect power networks on a condition.
Programmable speaker.png
Programovatelný reproduktor
Shows alerts and plays sounds based on circuit network signals. It can be used to make simple songs.
Lamp.png
Lampa
The lamp can be enabled on a condition. If it receives color signals, it can set the given color.
Offshore pump.png
Pobřežní pumpa
The offshore pump can be enabled on a condition.
Pump.png
Pumpa
The pump can be enabled on a condition.

Fyzická struktura sítě

Síť se sestává pouze ze zařízení navzájem připojenými drátem stejné barvy. Drát může být veden přímo mezi zařízeními, nebo s jakýmkoliv elektrickým pilířem v dosahu. Délka drátu je ovlivněna předchozím připojením (pokud je drát připojen na entity různého dosahu, platí vždy ten menší).

Každá množina propojených drátu je vlastní sítí. Je zcela možné mít vícero sítí červených drátů nebo zelených drátů. Pokud se zelený a červený drát stýkají na jednom uzlu, stále jsou to oddělené sítě. Je tedy doporučeno dvě blízké izolované sítě barvit odlišně pro předejití nehod.

  • Pro připojení drátu k pilíři klidně na jednu entitu, pak na pilíř.
  • Pro odstranění jednoho připojení umístěte druhý drát na stejné místo. Použitý drát se nevrací.
  • Pro odstranění všech připojení na elektrickém pilíři podržte Shift a klikněte na pilíř. První klik odstaní elektrické uzly, druhý klik odstraní uzly ovládací sítě. Předtím použité dráty se nevrací.
  • Při použití Aritmetického nebo Rozhodovacího kombinátoru dbejte na připojení drátů na správnou stranu. Použitím Alt se zjeví šipky značící vstup a výstup.
  • Ukázáním myši na připojené zařízení jsou zvýrazněny všechny dráty na stejné síti.
  • Ukázáním myši na pilíř připojený do sítě lze přečíst veškeré signály na jeho ovládací síti. Některá zařízení jako kombinátory také ukáží své vstupy a výstupy.

Kombinátory

Kombinátory mohou pracovat jako přijímače i vysílače a poskytují více pokročílé funkce.

  • Konstantní kombinátor vysílá až 15 signálů předem definované hodnoty do sítě. Nelze specifikovat různou hodnotu pro zelenou a červenou síť; v takovém případě je lepší použít dva kombinátory. Jsou k dispozici všechny kanály předmětu, tekutin a virtuální signály. Je-li stejný kanál na dvou slotech kombinátoru, hodnota se jednoduše sečte.
  • Aritmetický kombinátor provádí aritmetickou operaci na vstupních kanálech a vysílá výsledek na daný (ne nutně stejný) kanál. Operuje se všemi předmětnými i virtuálními signály a s dikovou kartou "Každý".
  • Rozhodovací kombinátor pracuje podobně, jen porovnává hodnoty za účelem splnění/nesplnění podmínky. Je-li podmínka splněna, vysílá signál na daném kanálu, buď jedničku, nebo hodnotu, kterou výstupní kanál má na vstupu. Krom kanálů, které využívá Aritmetický kombinátor má i přístup k divokým kartám "Vše" a "Cokoli" a má obecně komplexnější chování. Více se lze dočíst na stránce pro Rozhodovací kombinátor.
  • Další chování kombinátorů:
    • Připojení: Kombinátor bere signály z drátů připojených na jeho vstupní straně (zdířky jsou více vnořené) a provedenou operaci vysílá na výstupní straně. Pokud na daném kanálu není prováděna žádná operace, na výstupní straně se kanál neprovejí.
    • Zpětná vazba: Dráty na vstupní a výstupní straně jsou brány jako navzájem izolované sítě. Pokud se výstupní a vstupní síť spojí, dochází ke zpětné vazbě. Například vytvoření této vazby na Aritmetický kombinátor, který k hodnotě železných plátů přidá 1 a vysílá výsledek jako železné pláty způsobí, že bude hodnota železných plátů rychle stoupat (rychlostí stejnou jako rychlost herních kroků). Může to být nežádoucí, může to však být využito např. pro časovače: Pokročilé techniky lze dočíst v Tutorialu kombinátorů.
    • "Každý": Signál musí být použit zárověň na vstupu a výstupu. Poté kombinátor aplikuje svou operaci na každý kanál jako individuální případ. Buď tedy aritmetický operátor provádí operaci na každý kanál zvlášť, nebo rozhodovací kombinátor testuje svou podnímku na každý kanál zvlášť. Pokud se například nastaví aritmetický kombinátor na neutrální operaci (přidat nulu, násobit jednou), všechny informace na vstupu jsou kopírovány na vstup, ale protože se jedná o dvě oddělené sítě, neděje se tak opačným směrem; kombinátor se stává diodou.

Virtual signals

Virtual signals are special non-item signals. Other than the three logic signals, virtual signals do not behave differently from item signals.

45 virtual signals can be sent over a network. They include the digits zero through nine, the letters A through Z and the colors red, green, blue, yellow, magenta, cyan, white, gray and black.

Logic signals

The icons of the three logic signals

Three of the virtual signals cannot be sent over a network but apply special logic to multiple signals.

Everything

Everything can be used on the left side in conditionals. The condition will be true when the condition is true for each input signal. The condition is also true if there are no signals. This means that the everything signal behaves as universal quantification.

The output of a decider combinator may also use everything. When used the combinator will output all signals that pass the condition. The everything and anything signals are the only signals used in conditions that can make multiple signals pass a condition.

Anything

Anything can be used on the left side of conditions. The condition will be true when the condition is true for at least one signal. This means the anything signal behaves as existential quantification.

Each

Each can only be used in left input side and output of decider and arithmetic combinators. The signal can only be used as output when also used as input. When used in both the input and output it makes a combinator perform its action on each input signal individually. The combinator will output the sum of each of the actions if only used in the input.

Tutorials

Circuit Network Cookbook - Example heavy tutorials; for beginners who want to get to know and use the benefits of the Circuit Network.

Combinator Tutorial - Mainly textual and detailed tutorials.

Logistic Network

The Logistic network used by Logistic robots is essentially a third network (a wireless one), along with the green and red wired network. The Logistic Network is based on proximity to a central Roboport.

Some devices can also be connected to the logistic network. If a device has conditions set for circuit and for logistic network, it will become activated if both conditions are true.

See Logistic network and Roboport for more information.

History

  • 0.15.0:
    • Significantly improved circuit network performance. Up to 25 times less CPU usage and 10% less memory usage.
    • Added the Programmable Speaker: it shows alerts and plays sounds based on circuit network signals. It can be used to make simple songs.
    • Train Stop can output the contents of the stopped train's cargo.
    • Train Stop can be disabled using the circuit network. Trains will skip disabled Train Stops, allowing simple train control.
    • Mining Drills can be turned on and off using the circuit network. They can also output the remaining expected resources.
    • Pumpjacks can be turned on and off using the circuit network. They can also output the current oil mining rate.
    • Added Modulo, Power, Left Bit Shift, Right Bit Shift, Bitwise AND, Bitwise OR and Bitwise XOR to the Arithmetic Combinator.
    • Added additional operators to the Decider Combinator and Circuit Conditions.
  • 0.13.0:
    • Many machines are now connectible to the circuit network.
    • Wire disconnecting is incorporated into the latency hiding.
    • Wires are now highlighted on entity mouseover.
    • Reduced memory usage of circuit network.
  • 0.12.33:
    • Fluid values are rounded to the closest value instead of rounding down when transmitted to circuit network.
  • 0.12.0:
    • Improvements to circuit network connection, one can connect multiple wires of the same color to the same entity.
    • The Lamp, Storage tank, Pump and Offshore pump can be connected to the circuit network.
  • 0.8.3:
    • Circuit network contents info has colored slots to specify the network it represents.

See also