W innych językach: Deutsch English Español Français 日本語 Русский Українська Tiếng Việt Nam 简体中文

Railway/pl: Difference between revisions

From Official Factorio Wiki
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "{{Languages}} :''Opis technologi: {{L|Railway (research)}}'' '''Kolejnictwo''' jest jedną z głównych metod transportu w Factorio. Stworzenie sieci kolejowej jest skompliko...")
 
No edit summary
Line 1: Line 1:
{{Languages}}
{{Languages}}
:''Opis technologi: {{L|Railway (research)}}''
:''Opis technologi: {{L|Railway (research)}}''
'''Kolejnictwo''' jest jedną z głównych metod transportu w Factorio. Stworzenie sieci kolejowej jest skomplikowane oraz drogie, ale jest szybsze i wydajniejsze niż [[Belt transport system/pl|taśmociągi]], czy też [[Logistic network/pl|roboty logistyczne]], szczególnie na duże odległości.  
'''Kolejnictwo''' jest jedną z głównych metod transportu w Factorio. Stworzenie sieci kolejowej jest skomplikowane oraz drogie, ale jest szybsze i wydajniejsze niż [[Belt transport system/pl|taśmociągi]], czy też [[Logistic network/pl|roboty logistyczne]], szczególnie na duże odległości.  



Revision as of 12:36, 8 March 2019

Opis technologi: Kolejnictwo (Badanie)

Kolejnictwo jest jedną z głównych metod transportu w Factorio. Stworzenie sieci kolejowej jest skomplikowane oraz drogie, ale jest szybsze i wydajniejsze niż taśmociągi, czy też roboty logistyczne, szczególnie na duże odległości.

Sprawne zarządzanie pociągami, aby efektywnie wykorzystywać linie kolejowe wymaga czasu oraz doświadczenia.

Infrastruktura

Aby zbudować linię kolejową trzeba położyć tory, po których poruszają się pociągi. Zazwyczaj robi się to przez planer?. Tory kłaść można również ręcznie. Tory są układane na dwu-płytkowej siatce, dlatego nie można ich przesunąć 'o jedną płytkę'

Minimum konieczne do obsługi kolei

Do manualnej obsługi systemu kolejowego potrzeba:

Żeby wejść do lokomotywy i nią sterować, należy stanąć przy lokomotywie i nacisnąć ENTER.

Zwrotnice

  • Nie ma dodatkowej wizualizacji zwrotnic. Tory mogą się łączyć i rozdzielać. Używając rail planer, gracz musi położyć tor na istniejący tor, aby utworzyć zwrotnicę. Zwrotnice umożliwiają na wybór kierunku jazdy pociągiem.
  • Krzyżowanie się dwóch torów nie jest zwrotnicą, ponieważ pociąg potrzebuje odpowiedni promień skrętu. Nie mniej jednak, skrzyżowane tory łączą się w blok sygnałowy, aby zapobiegać kolizjom pociągów.
  • Równolegle postawione tory nie działają na siebie. Gdy tory są zbyt blisko siebie to ich połączenie może się skomplikować. Aby zachować odpowiedni promień skrętu pociągu, może być potrzeba najpierw odsunięcia torów od siebie, a następnie połączenia ich. Może to stworzyć skomplikowaną sieć bloków, sygnałów, a w konsekwencji sprawić, że wybudowane tory będą bezużyteczne. Najlepszą odległością pomiędzy równoległymi torami jest miejsce na dwa tory.
Przykład bezpiecznego przejścia przez tory.

Przechodzenie przez tory

Trzeba uważać przy przechodzeniu przez tory. Pociągi są najniebezpieczniejsze w grze - zabierają najwięcej życia. Przeważnie od razu zabijają gracza.

Sposób na przejście przez tory:

  1. Zwiększ zoom, aby widzieć więcej planszy.
  2. Rozejrzyj się w lewo i w prawo.
  3. Spójrz na najbliższą sygnalizację. Jeżeli semafor nagle zmieni kolor z zielonego na żółty lub czerwony oznacza, że zbliża się pociąg. Nie przechodzić.
  4. Unikaj chodzenia blisko, wzdłuż torów. Nie musisz być w całości na torach, aby być trafionym.
  5. Możliwe jest wsiadanie i wysiadanie z pociągu w trakcie jazdy. Trzeba tylko uważać, żeby nie wylądować zbyt blisko pociągu, gdyż może to kosztować życie.
  6. Ciężki pancerz i tarcza energetyczna może zredukować obrażenia od pociągu. W skrajnych przypadkach możliwe jest zatrzymanie pociągu własnym ciałem. Potrzeba w tym celu dużo tarcz.
  7. Każda jednostka, która posiada zdrowie może być zniszczona przez pociąg. Dlatego trzeba uważać, aby nie stawać samochodem, czy też czołgiem na torach. Na szczęście, ta zasada dotyczy również wrogów.
  8. W zasadzie pociągi mające daleko do przystanku lub semafora będą poruszać się blisko maksymalnej prędkości. Zbliżając się do przystanku lub semafora będą zwalniać w celu zatrzymania. Maksymalna prędkość i przyspieszenie pociągu zależne jest od załadunku (połączonych wagonów).

Można zbudować bezpieczne przejście kolejowe, jak w przykładzie na zdjęciu. Ogranicza dostęp do przejścia, gdy pociąg zarezerwował sobie dany odcinek torów. A kiedy gracz jest na torach, odcinek jest zarezerwowany dla gracza i zatrzymuje pociągi do momentu, aż gracz przejdzie. Ta wersja przejścia zawiera również bramę na torach, co uniemożliwia wejście graczowi na niezabezpieczone tory. Jest to całkowicie bezpieczne przejście i jest często używane przez graczy na serwerach.

Pociągi

Zestawienia pociągów:

Locomotive.png
Lokomotywa
Cargo wagon.png
Wagon towarowy
Fluid wagon.png
Cysterna kolejowa
Artillery wagon.png
Wagon artyleryjski
Stawianie wagonu, zostanie od razu połączony z lokomotywą.
  • Pociąg musi składać się przynajmniej z jednej lokomotywy.
  • Pociąg może składać się z więcej niż jednej lokomotywy i wielu wagonów.
  • Lokomotywy mogą być sterowane ręcznie, jeżdżąc do przodu lub do tyłu (do tyłu lokomotywa jeździ wolniej). Klawisze kierunków służą do zmiany kierunku ruchu na rozjazdach.
  • W trybie automatycznym, lokomotywa może jeździć tylko do przodu. Pociąg może jeździć do przodu i do tyłu, tylko jeśli są podłączone dwie lokomotywy skierowane w różnych kierunkach.
  • Lokomotywa potrzebuje paliwa do jazdy. Paliwo do lokomotywy może zostać dodane ręcznie lub przez podajnik. Podajnik będzie działał dla lokomotyw sterowanych manualnie lub w trybie automatycznym, gdy stoi na przystanku (podajnik nie zadziała, jeśli lokomotywa stoi na czerwonym świetle).

Lokomotywa może być napełniona tylko paliwem. Do transportowania innych przedmiotów lub płynów służą wagony towarowe oraz cysterny kolejowa, dołączone do lokomotywy. Żeby dołączyć wagon do stojącego pociągu gracz musi wziąć wagon do ręki i położyć go na torach. Przy próbie postawienia wagony blisko stojącego pociągu pojawi się zielona kreska symbolizująca sprzęg. Można również połączyć ze sobą stojące wagony, zbliżając się lokomotywą do wolnostojącego wagonu. Wagon towarowy może być napełniony/opróżniony ręcznie przez gracza lub przez 12 podajników (po 6 z każdej strony). Cysterna może być napełniona/opróżniona przez trzy pompy, które automatycznie się podłączą do cysterny jeśli będzie obok nich stała.

Stacje kolejowe

Stacja kolejowa w wersji minimalistycznej.

Komponenty stacji kolejowej:

Train stop.png
Przystanek kolejowy
Straight rail.png
Rails
Inserter.png
Podajniki or
Pump.png
Pumps

Stacja kolejowa jest zbudowana przynajmniej z jednego przystanku kolejowego, magazynu oraz podajników/pompy do napełniania lub opróżniania wagonów.

Nie mieszaj pojęć stacja kolejowa oraz przystanek kolejowy. Stacja kolejowa jest koncepcją, a przystanek kolejowy jest przedmiotem.

Podajniki postawione wzdłuż torów kolejowych na stacji służą do ładowania/rozładowania pociągów na przystankach, jest to jedyny sposób automatycznego zapełnienia/rozładowania wagonów towarowych. Do automatycznego zapełnienia/opróżnienia cysterny służy tylko pompa.

Semafory

Rail signal.png
Semafor
Rail chain signal.png
Semafor poprzedzający

Semafory pozwalają na automatyczny ruch pociągów bez ryzyka ich zderzenia. Semafory dzielą linię kolejową na bloki oraz powodują, że w jednym bloku może znajdować się tylko jeden pociąg. Pamiętaj, że prowadząc pociąg manualnie można ignorować wszystkie semafory - więc jest możliwość zderzenia się z automatycznie jadącym pociągiem. Prowadząc pociąg manualnie zawsze przepuszczaj te pociągi, które jadą automatycznie.

Samouczek o semaforach (EN) szerzej opisuje działanie semaforów, tworzenie bloków i ślepych torów.

Podstawowe zasady sygnałów

  • W jednym bloku, w jednym czasie, może znajdować się tylko jeden pociąg. Pociąg, który swoją wielkością obejmuje więcej niż jeden blok - zajmuje je całe.
  • Czerwony sygnał oznacza, że następny blok jest zajęty przez pociąg.
  • Żółty sygnał oznacza, że zbliża się pociąg: chce zając ten blok i otrzymał zezwolenie na wjazd.
  • Semafor rozdziela bloki i pokazuje ich stan: zielony - wolny, żółty - zarezerwowany, czerwony - zajęty.
  • Semafor poprzedzający tworzy nowy blok, ale pokazuje stan bloku za semaforem (następnego bloku). Kolory sygnału analogiczne jak wyżej, niebieski - jeden z następnych bloków jest zajęty, ale nie wszystkie.
  • Na pociąg działa tylko semafor po prawej stronie.
  • Pociąg może przejechać tylko, jeśli są semafory po prawej stronie - tę właściwość można użyć przy chęci zrobienia jednokierunkowych torów. Semafory po obu stronach - tor jest dwukierunkowy. Oczywiście przy sterowaniu ręcznym ta zasada nie działa.

Rozwiązywanie problemów

Poniżej znajdują się podstawowe powody, dlaczego pociąg nie jedzie:

  • Czy pociąg ma paliwo? Jeśli zabrakło paliwa na trasie - zapełnij lokomotywę i dodaj możliwość napełniania paliwem lokomotywy na stacjach tego pociągu.
  • Czy rozjazdy są poprawnie zrobione? Sprawdź, czy każdy tor rozjazdu jest właściwie połączony i zawiera semafory.
  • Inny pociąg w bloku? Sprawdź czy ścieżka do przystanku jest poprawna, czy nie stoi na drodze inny pociąg (patrz punkt 1).
  • Czy przystanek kolejowy jest właściwie postawiony na torach? Upewnij się, że pociąg ma jak dojechać (przodem) na przystanek.
  • Czy semafory na całej linii kolejowej są ustawione prawidłowo?
  • Czy tor ma być dwukierunkowy? Jeśli tak, to semafory powinny znajdować się po obu stronach toru (w tym samym miejscu). Mając w ręku semafor - pojawiają się przy torach kwadraty sugerujące umieszczenie semafora.

Brak ścieżki

Jeżeli pociąg nie może dojechać do celu, pojawia się napis "brak ścieżki". Aby rozwiązać ten problem należy:

  • Czy pociąg może dojechać do celu tylko jadąc do przodu? Można zbudować rondo do zawracania lub umieścić drugą lokomotywę z tyłu pociągu.
  • Czy przystanek kolejowy stoi po prawej stronie toru? W przeciwnym razie pociąg musiałby podjechać z drugiej strony.
  • Jeżeli tory mają semafory - trzeba sprawdzić, czy znajdują się po prawej stronie toru (lub po obu - w przypadku torów dwukierunkowych).
  • Czy tory nie mają przerw? Spróbuj pojechać do stacji ręcznie.

Jeśli nadal są problemy to:

  • Jedź do stacji sterując lokomotywą manualnie, ale po przekroczeniu rozjazdu, spróbuj przełączyć na automat. Jeśli pociąg ruszy - to za rozjazdem jest droga zbudowana poprawnie. Należy sprawdzić tory przed rozjazdem.

Obrazowe podsumowanie problemów.

Osiągnięcia

Trans-factorio-express-achievement.png Kolej Transfactoriańska

Zaplanuj trasę pociągu długą na co najmniej 1000 pól.

Połączenie z OpenTTD

Kolej w Factorio działa w zasadzie identycznie jak w bloki sygnałowe w Open Transport Tycoon Deluxe. Gracze, którzy kiedyś grali w tę grę widzą podobieństwo w Factorio. Z dokumentacji OpenTTD można dowiedzieć się więcej.

Zobacz również