W innych językach: Čeština Deutsch English Русский Українська 简体中文

Przetwórstwo ropy naftowej

From Official Factorio Wiki
Revision as of 13:05, 15 May 2019 by Bilka (talk | contribs) (translated see also title)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Przetwórstwo ropy naftowej stanowi ważną gałąź przemysłu w Factorio. Pojęcie to odnosi się do całości zagadnień związanych z przeróbką ropy, w tym także badań nad technologią, a także samych procesów, zachodzących w rafineriach.

Informacje ogólne

Surowa ropa naftowa przetwarzana jest na frakcje: gaz płynny, naftę i mazut. Gotowe cięższe frakcje można dalej przetwarzać na lżejsze w procesach krakingu. Szczegółowy przegląd dostępnych w grze procesów petrochemicznych przedstawiono poniżej:

Proces Substraty Produkty Instalacja Wymagana technologia
Basic oil processing.png
Podstawowa przeróbka ropy
Time.png
5
+
Crude oil.png
100
Heavy oil.png
30
+
Light oil.png
30
+
Petroleum gas.png
40
Oil refinery.png
Oil processing (research).png
Przetwórstwo ropy
Advanced oil processing.png
Zaawansowana przeróbka ropy
Time.png
5
+
Crude oil.png
100
+
Water.png
50
Heavy oil.png
10
+
Light oil.png
45
+
Petroleum gas.png
55
Oil refinery.png
Advanced oil processing (research).png
Zaawansowane przetwórstwo ropy
Heavy oil cracking.png
Kraking oleju ciężkiego
Time.png
2
+
Heavy oil.png
40
+
Water.png
30
Light oil.png
30
Chemical plant.png
Advanced oil processing (research).png
Zaawansowane przetwórstwo ropy
Light oil cracking.png
Kraking oleju lekkiego
Time.png
2
+
Light oil.png
30
+
Water.png
30
Petroleum gas.png
20
Chemical plant.png
Advanced oil processing (research).png
Zaawansowane przetwórstwo ropy
Coal liquefaction.png
Uwodornienie węgla
Time.png
5
+
Coal.png
10
+
Heavy oil.png
25
+
Steam.png
50
Heavy oil.png
90
+
Light oil.png
20
+
Petroleum gas.png
10
Oil refinery.png
Coal liquefaction.png
Upłynnianie węgla

Budowa przemysłu petrochemicznego

Aby wydobywać surową ropę należy ustawić kiwony dokładnie na polach roponośnych. Ilość wypompowywanej przez kiwon ropy jest uwidoczniona w dolnej części panelu informacyjnego. Wydajność wydobycia będzie spadać z czasem, aż osiągnie minimalną wartość 2 jedn./s. Wynika stąd, że każde pole roponośne posiada w praktyce nielimitowane zasoby, ale ich eksploatacja będzie bardzo powolna.

Surową ropę należy rozfrakcjonować w rafinerii używając jednego z procesów wymienionych powyżej. W trybie widoku alternatywnego, po wybraniu rodzaju procesu przeróbki, na przyłączach rafinerii pojawią się symbole substratów i produktów. Położenie i kolejność każdego przyłącza jest ustalona i nie może być zmieniona (można jedynie obrócić całą rafinerię). Produkcja w rafinerii zostanie przerwana jeśli przynajmniej jeden z produktów nie zostanie odebrany. Aby zapewnić ciągłość pracy rafinerii należy zapewnić odbiór wszystkich produktów przez skierowanie ich do dalszej przeróbki lub zmagazynowanie w zbiornikach.

W wyniku rozfrakcjonowania powstają trzy produkty: mazut (olej ciężki), nafta (olej lekki) i gaz płynny (gazol). Zarówno olej ciężki jak i lekki można przetworzyć do lżejszych frakcji w instalacji chemicznej (korzystając z jednego z procesów wymienionych wyżej). Pozwala to na przerobienie mniej użytecznego w danej chwili produktu w inny, bardziej potrzebny.

Porady

  • Instalując sieć sterowniczą można łatwo kontrolować obciążenie poszczególnych gałęzi przeróbki ropy i dostosować je do aktualnych potrzeb. Więcej informacji znajduje się pod hasłem Poradnik sterowniczego.
  • Jeśli rurociąg z mazutem przebiega przez wytwórnię smaru przed wejściem do instalacji krakingu, produkcja smaru będzie miała pierwszeństwo w dostawie surowca.
  • Otrzymywanie paliwa stałego z nafty jest najbardziej efektywne. W przypadku trudności z zagospodarowaniem mazutu bardziej opłaca się go przerobić najpierw na naftę niż bezpośrednio na paliwo stałe.

Transport cieczy

W grze istnieją trzy zasadnicze sposoby transporu cieczy:

Optymalny układ

Optymalny układ poszczególnych węzłów przetwarzania ma zapewnić pełne wykorzystanie mocy przerobowych i dostępnych surowców.

Produkcja gazu płynnego

Przy produkcji najlżejszej frakcji - gazu płynnego, optymalną proporcją poszczególnych procesów jest 10:1:7 (zaawansowane przetwórstwo ropy : kraking mazutu : kraking nafty). Jeśli stosowane jest uwodornienie (upłynnianie) węgla, optymalna proporcja wynosi 60:39:55 (upłynnianie węgla : kraking mazutu : kraking nafty), zaś przybliżona 12:8:11.

Przeróbka ropy może być wspomagana modułami, jednak aby uniknąć zatorów i przestojów w produkcji, wszystkie instalacje należy rozwijać równomiernie. Powyższe proporcje procesów są określone przy założeniu 100% nominalnych wydajności wszystkich instalacji. W przypadku wspomagania modułami produktywności, spowalniającymi jednocześnie dany proces, należy dostosować odpowiednio powyższe proporcje lub stosować dodatkowe moduły przeciwdziałające niekorzystnym efektom.

Zobacz również